Grodzki: Jourova dostrzega ryzyko powiązania budżetu UE z oceną praworządności

Po spotkaniu marszałek Grodzki powiedział, że „jest coraz więcej sygnałów, że środki unijne będą przekazywane pod warunkiem przestrzegania praworządności” (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

Komisarz Viera Jourova dostrzega ryzyko powiązania decyzji budżetowych w UE z praworządnością w poszczególnych krajach – powiedział po spotkaniu z wiceszefową KE marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Dodał, że praworządność w każdym kraju ma oceniać specjalna międzynarodowa komisja.

Szynkowski vel Sęk: Spodziewamy się gestu dobrej woli ze strony Komisji Europejskiej

W związku z wizytą i rozmowami w Warszawie wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Very Jourowej polskie władze spodziewają się gestu dobrej woli...

zobacz więcej

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki spotkał się rano z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Vierą Jourovą, która przebywa w Polsce. Wcześniej z Jourovą rozmawiała marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Na briefingu po spotkaniu Grodzki powiedział dziennikarzom, że „jest coraz więcej sygnałów, że środki unijne będą przekazywane krajom członkowskim pod warunkiem przestrzegania praworządności”.

– Takie ryzyko pani przewodnicząca Jourova widzi, choć do decyzji budżetowych jest jeszcze daleko – powiedział marszałek Senatu.

– Pani komisarz mówiła, że zostanie powołane międzynarodowe ciało, po jednym przedstawicielu z każdego kraju, które będzie musiało dokonać przeglądu przestrzegania praworządności we wszystkich krajach członkowskich, i to ciało będzie na końcu musiało przygotować dokument, które będzie stanowił podstawę do dalszych decyzji budżetowych – mówił Grodzki.Dodał, że w najbliższym czasie kraje członkowskie zostaną poproszone o wydelegowanie po jednym ekspercie do nowej komisji.

źródło:

Zobacz więcej