Premier: Porozumienie z Niemcami trzeba budować na prawdzie [WIDEO]

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w Berlinie, że porozumienie z Niemcami można budować tylko na prawdzie. Zaznaczył, że gdy pojawiają się próby zafałszowania historii, trzeba tę prawdę podkreślać.

Tak Niemcy planowali zorganizować Holokaust. Zamierzali zgładzić 11 mln ludzi

20 stycznia 1942 r. w eleganckiej willi w Wannsee na przedmieściach Berlina zebrali się wysocy przedstawiciele Trzeciej Rzeszy. Przy cygarach i...

zobacz więcej

Premier Mateusz Morawiecki kontynuuje wizytę w Berlinie. Wczoraj polski premier wraz z kanclerz Niemiec Angelą Merkel wzięli udział w wieczornym uroczystym koncercie w Operze Narodowej w stolicy Niemiec. Był on muzycznym uczczeniem 75. rocznicy wyzwolenia obozu KL Auschwitz. Mateusz Morawiecki odwiedził także berliński oddział Instytut Pileckiego.

– Wszystkie te tematy są bardzo ważne, ponieważ one budują płaszczyznę porozumienia z Niemcami, porozumienia opartego na prawdzie. Tylko tak może do tego porozumienia dochodzić – powiedział. Podkreślił, że jest to ważne, ponieważ „znajdują się dzisiaj tacy, którzy próbują historię fałszować”.

– Podczas koncertu, na który zaprosiła mnie pani kanclerz Merkel, wspomniałem również o tym, czym był gułag. Trzeba o tym również przypominać, ponieważ tam miliony Polaków zginęło – powiedział Morawiecki.

Jak dodał, dochodziło tam do „zagłady w inny sposób, poprzez mróz, choroby, rozstrzelania i śmierć na przeróżne sposoby”. – To, że później Armia Czerwona zdobyła Berlin w 1945 roku, nie zmienia przecież wcześniejszych lat historii – zaznaczył.

Podczas wizyty w stolicy Niemiec szef polskiego rządu odwiedził także miejsce pamięci w dzielnicy Wannsee – willę, w której odbyła się w 1942 r. konferencja z udziałem 15 wysokich przedstawicieli Trzeciej Rzeszy. Podczas tamtych rozmów Niemcy omawiali prawne i logistyczne aspekty przeprowadzenia Holokaustu w Europie.

– To był moment, od którego machina śmierci nabrała przyspieszenia i przemysł śmierci został już w pełni wdrożony na terenach Trzeciej Rzeszy – powiedział Morawiecki.

źródło:
Zobacz więcej