Szynkowski vel Sęk: Spodziewamy się gestu dobrej woli ze strony Komisji Europejskiej

Wiceprzewodnicząca KE Vera Jourowa przyjechała do Warszawy (fot. REUTERS/Yves Herman)

W związku z wizytą i rozmowami w Warszawie wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Very Jourowej polskie władze spodziewają się gestu dobrej woli ze strony Komisji – mówił na antenie Polskiego Radia 24 wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

Wiceszef MSZ: Zapowiedź Komisji Europejskiej wysoce zastanawiająca

Zapowiedź Komisji Europejskiej ws. Izby Dyscyplinarnej SN jest „wysoce zastanawiająca”; to wprost próba zażądania od organu władzy wykonawczej, aby...

zobacz więcej

– Ostatnie dni i tygodnie to sytuacja wprost przeciwna – podkreślał Szynkowski vel Sęk. – W istocie nie może być tak, że bez żadnego umocowania traktatowego rzecznik Komisji Europejskiej reprezentujący Komisję ocenia, czy dana instytucja funkcjonuje w sposób niezależny, legalny czy też nie – mówił wiceminister.

Szymon Szynkowski vel Sęk wyjaśniał, że od lat 70. w teorii prawa Unii Europejskiej następuje zjawisko „rozlewania się kompetencji wspólnotowych”.

– To znaczy, że w traktacie jest coś zapisane, a następnie Komisja Europejska i Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej te kompetencje zaczynają stopniowo poszerzać, mimo że nie ma takiego umocowania w traktacie – ocenił wiceminister.

Dodał, że państwa mogą się godzić na takie takie zachowanie albo je ograniczać. – A więc my staramy się zatrzymać ten proces rozlewania się tych kompetencji – wyjaśniał Szymon Szynkowski vel Sęk.

Komisarz Vera Jourova spotka się z ministrem sprawiedliwości, wiceministrem spraw zagranicznych, marszałkami Sejmu i Senatu, I prezes Sądu Najwyższego, a także prezes Trybunału Konstytucyjnego i Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Mimo próśb o spotkanie, wiceszefowa Komisji nie zgodziła się na rozmowy z przedstawicielami Krajowej Rady Sądownictwa, a także prezesami Izby Dyscyplinarnej oraz Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego.

źródło:
Zobacz więcej