RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Rosja próbuje pokazać, że Polska jest niewdzięczna” [WIDEO]

– Nie udało się przekonać opinii publicznej na świecie do tego, że Polska jest w jakikolwiek sposób współwinna II wojny światowej czy zagłady Żydów. Dziś jest taka próba, by uczynić Polskę państwem, które jest niewdzięczne – powiedział w TVP Info wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń.

Europejskie media: Władimir Putin przemilcza współpracę Rosjan z III Rzeszą

Podczas obchodów 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz w Jerozolimie prezydent Rosji Władimir Putin manipulował faktami historycznymi, m.in....

zobacz więcej

– Jest coraz słabsza próba budowy całkowicie fałszywej narracji o II wojnie światowej i Holokauście. Federacja Rosyjska ma w tym swój interes polityczny zarówno wewnętrzny, jak i zewnętrzny. Mam wrażenie, że tak jak nie udało się przekonać opinii publicznej na świecie do tego, że Polska jest w jakikolwiek sposób współwinna II wojny światowej czy zagłady Żydów, tak dziś jest taka próba, by uczynić Polskę państwem, które jest niewdzięczne – mówił Soboń.

Jego zdaniem jest to łatwiejsze, gdyż „nie sposób uczynić Polskę współwinną hekatomby II wojny światowej, trzeba bezczelnie kłamać”. – Natomiast pokazywanie, że Polska jest niewdzięczna i kwestionuje rolę Armii Czerwonej jest dużo łatwiejsze z punktu widzenia narracji Rosjan i pewnie będziemy zderzali się z tego typu argumentacją z ich strony – powiedział.

– Polska ma być nie tylko wdzięczna Armii Czerwonej za wyzwolenie państwa i narodu oraz likwidację obozów koncentracyjnych, ale w ogóle za stworzenie w 1945 roku – taka jest narracja Putina. To oznacza de facto, że pomiędzy 1939 a 1945 rokiem nie było Polski, ale trzeba jednak powiedzieć całą prawdę. Ta Polska była okupowana przez dwóch okupantów i mogła istnieć tylko jako państwo podziemne, i Polska w tej sytuacji radziła sobie znakomicie, tworząc rzeczywiście alternatywny aparat państwa – stwierdził wiceminister.

źródło:
Zobacz więcej