Brytyjska rodzina królewska i przywódcy złożyli hołd ofiarom Holokaustu

Premier Boris Johnson obiecał zwalczanie antysemityzmu w Wielkiej Brytanii (fot. TT/10DowningStreet)

Książę William wraz z żoną, premier Boris Johnson, przywódcy wspólnot religijnych oraz około dwustu ocalałych z Holokaustu wzięło udział w londyńskiej dzielnicy Westminster w uroczystościach z okazji Dnia Pamięci o Holokauście.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście. Dzieciństwo w pasiakach

Przez wiele lat po wojnie, dzieci szukały rodziców, a rodzice swoich pociech. Maria Horl, która przeżyła pobyt w niemieckim nazistowskim obozie...

zobacz więcej

Książę William oddał hołd swojej prababce, księżniczce Alicji, która w czasie II wojny światowej w okupowanej przez Niemców Grecji udzielała schronienia żydowskiej rodzinie, za co pośmiertnie został jej przyznany tytuł Sprawiedliwej wśród Narodów Świata. Odczytał również fragment listu napisanego przez przyjaciółkę Alicji, która podkreślała, że to dzięki odwadze i poświęceniu księżniczki rodzina Cohenów została uratowana.

Boris Johnson powiedział, że czuje „głębokie poczucie wstydu” z powodu tego, iż antysemityzm wciąż jest obecny w Wielkiej Brytanii. – Wiem, że jako premier jestem odpowiedziany za to, by zrobić wszystko, co możliwe, by go wyeliminować – oświadczył.

Przyrzekł, że nie zapomni o okropnościach Holokaustu i poparł utworzenie proponowanego w pobliżu budynku parlamentu Narodowego Centrum Pamięci i Edukacji o Holokauście. –Jako premier obiecuję, że zachowamy tę prawdę na zawsze – zadeklarował.

Londyńskie uroczystości były nie tylko upamiętnieniem około sześciu milionów Żydów zabitych w czasie Holokaustu oraz oddaniem hołdu ocalałym, ale także – jak podkreślali organizatorzy – ofiarom wszystkich ludobójstw, które nastąpiły na świecie od czasu II wojny światowej – w Kambodży, Bośni, Rwandzie czy Darfurze.

źródło:

Zobacz więcej