RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Podziemny kanał eksplodował. Przyczyną „młot wodny” [WIDEO]

Zjawisko miało związek z intensywnymi opadami, z którymi mierzy się Belo Horizonte (fot. YouTubeWatermelon News)

Eksplozję mas wody wydobywającej się z podziemi uchwycono na nagraniu, które pojawiło się na YouTubie. Materiał pochodzi z brazylijskiego miasta Belo Horizonte, na które spadły ostatnio największe od 110 lat ulewne deszcze. Według ekspertów doszło do zjawiska zwanego „młotem wodnym”.

Dziesiątki osób zginęły w wyniku rekordowo ulewnych deszczów

46 osób zginęło w wyniku rekordowo ulewnych deszczów w południowo-wschodniej Brazylii – oinformowały w niedzielę lokalne władze. W Belo Horizonte...

zobacz więcej

Na nagraniu widać, jak wzdłuż jednej z ulic w brazylijskim mieście Belo Horizonte, z podziemi gwałtownie zaczyna tryskać woda. To zjawisko tzw. uderzenia hydraulicznego, znanego też jako „młot wodny”. Proces wiąże się z nagłym wzrostem ciśnienia, towarzyszącym szybkiemu zatrzymaniu przepływu cieczy.

Jak dowiadujemy się z opisu filmu, doszło tu do eksplozji podziemnego kanału rzecznego. W tym przypadku prawdopodobnie miała ona związek z falą sztormową powstałą po intensywnych opadach. Brazylijskie służby meteorologiczne podawały ostatnio, że w Belo Horizonte, w ciągu 24 godzin spadło 171 mm deszczu, co oznacza największe opady od 110 lat. Łącznie w wyniku kataklizmu w południowo-wschodniej Brazylii zginęło już 46 osób.

źródło:
Zobacz więcej