Ocalały z Holokaustu: Niemcy powinni ponosić koszty utrzymania byłych obozów

„Nie wolno nam zapomnieć. Jeśli byśmy zapomnieli, to tak, jakbyśmy zabili tych ludzi jeszcze raz” (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)

Niemcy powinni ponosić koszty utrzymania byłych obozów koncentracyjnych. Powinni też płacić odszkodowania Polakom, którzy stracili tam rodziny i sami byli w obozach – uważa ocalały z Holokaustu Edward Mosberg.

Polski bohater, który informował świat o Auschwitz. „Washington Post” o rtm. Pileckim

W związku z obchodami 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz dziennik „Washington Post” przypomniał postać Witolda...

zobacz więcej

W poniedziałek mija 75 lat od wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Uroczystości rocznicowe, którym patronuje prezydent RP Andrzej Duda, odbędą się w Oświęcimiu i Brzezince z udziałem ok. 200 byłych więźniów i ocalonych z Holokaustu, a także 60 delegacji reprezentujących państwa i organizacje międzynarodowe.

Pytany w radiowej Jedynce, jak patrzy na tę zbrodnię z perspektywy dojrzałego człowieka, Mosberg odparł, że „za wszystko” obwinia Niemców.

– Gdyby oni nie głosowali w trzydziestym którymś roku na Hitlera, nie byłoby NSDAP, nie byłoby obozów koncentracyjnych i obozów zagłady i nie byłoby tych morderstw – stwierdził.

– Dlatego ja uważam, że Niemcy powinni płacić za utrzymanie tych obozów w Polsce, to jest bardzo kosztowne. I również powinni, w moim pojęciu, zapłacić odszkodowanie Polakom, którzy potracili rodziny i byli w obozach – dodał.

Mosberg podkreślił, że za każdym razem, gdy ma tę sposobność, mówi o tym, co wydarzyło się w czasie II wojny światowej. – Bardzo dużo ludzi nie słyszało w USA o obozach koncentracyjnych i o Holokauście. To jest mój obowiązek dla pamięci mojej rodziny i reszty ludzi, którzy zostali zamordowani przez Niemców, żeby o tym mówić, żeby nie zapomnieć – podkreślił.

– Nie wolno nam zapomnieć, gdybyśmy zapomnieli, to tak, jakbyśmy zabili tych ludzi jeszcze raz – podkreślił.

źródło:
Zobacz więcej