Historia pewnego zdjęcia. Jak to było z gestem Żurka

Fotografia gestu, który wykonał sędzia Żurek może być myląca (fot. Facebook/Leszek Kisielewski; Facebook/Włodek Ciejka Tv)

Zdjęcie Waldemara Żurka maszerującego w manifestacji w stroju sędziego obiegło internet, a widoczny na nim gest sędziego wzbudził wiele emocji. Ciężko powiedzieć do kogo dokładnie zwracał się prawnik i jakie były jego intencje. Analiza dostępnych materiałów wideo, wskazuje na to, że sędzia rzeczywiście pokazał środkowy palec. Następnie dołożył drugi palec, wskazujący, tworząc znak odwróconej „victorii”, czyli wierzchem dłoni zwróconym w stronę patrzącego.

Życzenia noworoczne RPO dla sędziego Żurka: Niech Konstytucja będzie z Panem

„Niech Konstytucja będzie z Panem” – napisał na Twitterze Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, kierując noworoczne życzenia do byłego rzecznika...

zobacz więcej

„Marsz Tysiąca Tóg” przeszedł ulicami Warszawy w sobotę 11 stycznia pod hasłem „Prawo do niezawisłości, prawo do Europy”. Demonstranci zebrali się przy Sądzie Najwyższym i w milczeniu przeszli pod Sejm. Na czele marszu, często w togach, szli przedstawiciele zawodów prawniczych z Polski i Europy.

Marsz, którego jednym z głównych organizatorów było Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”, miał być sprzeciwem m.in. wobec procedowanych ostatnio w parlamencie zmian w ustawach sądowych.

Na opublikowanej w portalu społecznościowym fotografii widać, jak sędzia Waldemar Żurek unosi środkowy palec w kierunku obiektywu. Przypomina to obraźliwy gest, o co wielu internautów posądziło sędziego.

Jednak na nagraniu z samego marszu moment uniesienia dłoni wygląda inaczej. Widzimy, jak sędzia unosi dwa palce. Jeśli przyjrzeć się nagraniu dokładniej, sędzia prostuje najpierw jeden, a potem drugi palec. Fotografia, która obiegła internet prawdopodobnie została wykonana w momencie, kiedy wyprostowany był palec środkowy. Po ułamku sekundy manifestujący prawnik wyprostował również palec wskazujący, co miało oznaczać symbol V.

źródło:
Zobacz więcej