Iran powiesił narkotykowego barona. „Krokodyla” poszukiwano pięć lat

Gang przemycił łącznie ponad 400 ton substancji odurzających (fot. ArtWithTammy / pixabay)

Władze Iranu zlikwidowały międzynarodową siatkę przemytu narkotyków, której szef o pseudonimie „Krokodyl Zatoki Perskiej”, został wraz ze swym wspólnikiem skazany na karę śmierci i stracony – poinformowała w sobotę irańska agencja prasowa Isna.

Belgowie uzależnieni od silnych leków przeciwbólowych

Liczba Belgów, zażywających opioidowe leki przeciwbólowe, które mogą powodować uzależnienia, wzrosła o 56 proc. w ostatniej dekadzie. Tak wynika z...

zobacz więcej

36-letniego przestępcę, kierującego „jedną z największych i najgroźniejszych siatek przemytu narkotyków w Iranie i całym regionie”, aresztowano dzięki trwającym blisko pięć lat działaniom wywiadowczym – powiedział cytowany przez Isnę prokurator generalny prowincji Hormozgan na południu Iranu Ali Salehi.

„Krokodyl” wpadł w pułapkę zastawioną na niego na wodach międzynarodowych. Przewoził wtedy ponad sto ton narkotyków. Według Salehiego gang przemycił na terytorium Iranu łącznie ponad 400 ton substancji odurzających, a uzyskane z ich sprzedaży 20 mld riali (134 mln euro) wyprał, inwestując w irańskie nieruchomości.

„Pozostali członkowie tej siatki przemytniczej zostali skazani na łącznie 420 lat więzienia oraz grzywny w łącznej kwocie 21 mld riali (140 tys. euro)” – dodał irański prokurator. Nie ujawnił jednak personaliów „Krokodyla” i jego wspólnika o inicjałach M.H. ani daty ich egzekucji.

Jak podał irański portal informacyjny Mizan Online, w sprawie tej zostało skazanych 18 innych osób.

Iran nie publikuje oficjalnych statystyk wykonywanych wyroków śmierci, ale według Amnesty International w ubiegłym roku stracono tam co najmniej 253 osoby.

źródło:
Zobacz więcej