RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sondaż parlamentarny. Zmiana poparcia i liczby mandatów

Sondaż przeprowadzono w dniach 23 i 24 stycznia (fot.PAP/Marcin Obara)

Partia Jarosława Kaczyńskiego wciąż pozostaje liderem poparcia, w porównaniu do wyniku wyborczego z października zdobywa dwa mandaty więcej – wynika z sondażu pracowni Estymator dla portalu DoRzeczy.pl.

Poseł Lewicy: Trzymam kciuki za Bosaka [WIDEO]

Z sondażu firmy Kantar wynika, że kandydat Konfederacji na prezydenta może liczyć tylko na 1 proc. poparcia. Wyniki badania skomentował...

zobacz więcej

Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na poparcie 43,5 proc. badanych, co oznaczałoby zwiększenie liczby mandatów tej partii w Sejmie, wobec wyniku uzyskanego w październikowych wyborach.

Obecnie PiS ma w poselskich ławach 235 przedstawicieli, według badania – miałby ich 237. W wyborach PiS uzyskało wynik 43,59 proc. Wobec analogicznego badania sprzed tygodnia PiS notuje spadek o 2 punkty procentowe i siedem mandatów.

Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska z wynikiem 29,7 proc. głosów i 140 mandatów. KO zyskuje w stosunku do poprzedniego sondażu – 28,2 proc. głosów i 137 mandatów – a także wobec wyniku wyborczego z ubiegłego roku – 27,4 proc. głosów i 134 mandaty).

Podium zamyka Lewica z 11,8 proc. głosów i 44 mandatami. W poprzednim badaniu uzyskała 10,5 proc. poparcia i 37 mandatów. W wyborach parlamentarnych zdobyła 12,56 proc. głosów i 49 mandatów.

Kolejne miejsce zajęła Koalicja Polska, na którą chęć oddania głosu deklaruje 8,7 proc. badanych. Daje to 30 mandatów. Wobec poprzedniego badania jest to wzrost o 10 mandatów.

Próg wyborczy przekracza też Konfederacja. Ugrupowanie uzyskało 5,9 proc. głosów i 8 mandatów, w badaniu sprzed trzech tygodni 6,4 proc. głosów, czyli 12 mandatów. Obecnie ugrupowanie ma 11 posłów.

Badanie przeprowadzono w dniach 23-24 stycznia 2020 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1027 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. Szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 64 proc.

źródło:
Zobacz więcej