RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Brexit coraz bliżej. Johnson podpisał umowę

Wielka Brytania wyjdzie z UE w nocy z 31 stycznia na 1 lutego (fot. tt/@BorisJohnson)

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson podpisał umowę o wystąpieniu państwa z Unii Europejskiej. Dojdzie do tego w noc z 31 stycznia na 1 lutego.

Brexit uchwalony. Decyzja należy do królowej

Brytyjski parlament ostatecznie przyjął projekt ustawy o porozumieniu w sprawie wystąpienia z Unii Europejskiej. Izba Lordów zdecydowała, że nie...

zobacz więcej

O podpisaniu umowy poinformował na Twitterze sam Johnson. Jak zaznaczył, zakończy to ciągnące się latami kłótnie i podziały. „Teraz możemy iść naprzód jako zjednoczony kraj” – napisał brytyjski premier.

Kilka godzin wcześniej porozumienie podpisali przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i szef Rady Europejskiej Charles Michel.

Z kolei w czwartek zgodę na wejście w życie ustawy regulującej warunki wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wyraziła królowa Elżbieta II. Zgoda monarchini oznaczała, że kończy się okres procesu legislacyjnego w sprawie brexitu.

Wielka Brytania ma w uporządkowany sposób wystąpić z Unii Europejskiej 31 stycznia. Następnie rozpocznie się 11-miesięczny okres przejściowy, w którym powinny odbyć się negocjacje w sprawie przyszłych relacji handlowych między Zjednoczonym Królestwem a UE.

Proces wychodzenia państwa z UE zaczął się wraz z przeprowadzonym 23 czerwca 2016 r. referendum, w którym za takim rozwiązaniem opowiedziało się 48 proc. głosujących. Formalny wniosek o opuszczenie UE rząd brytyjski złożył 29 marca 2017 r.

źródło:
Zobacz więcej