RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Fundusz Trójmorza. W lutym dowiemy się o pierwszym projekcie

Prezydent Andrzej Duda oraz prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović przed rozpoczęciem debaty na forum w Davos (fot. PAP/Radek Pietruszka)

W lutym ma zostać ogłoszona informacja o szczegółach pierwszego projektu, w który zaangażuje się Fundusz Trójmorza. Mówili o tym w Warszawie przedstawiciele banków, które zainicjowały powstanie Funduszu – Banku Gospodarstwa Krajowego oraz rumuńskiego EximBanku.

Prezydent otworzył Dom Polski w Davos: „Polskie władze i polskie firmy mają wielkie ambicje”

Polskie władze i firmy mają wielkie ambicje. Z każdym rokiem jesteśmy coraz bardziej otwarci na partnerów międzynarodowych – powiedział we wtorek w...

zobacz więcej

Fundusz stanowi ekonomiczny wymiar Inicjatywy Trójmorza, która zrzesza 12 państw Unii Europejskich leżących w obszarze Adriatyku, Bałtyku i Morza Czarnego. Wysokość środków Funduszu Trójmorza ma wynieść od 3 do 5 miliardów euro. Jednak potrzeby nakładów na transport, energetykę i sektor cyfrowy to ponad 500 miliardów euro do 2030 roku dla całego regionu.

Prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka powiedziała Polskiemu Radiu, że Fundusz ma być wehikułem inwestycyjnym inspirującym do realizowania kluczowych projektów w regionie Trójmorza. – Jesteśmy regionem o dużym potencjale i dobre, mądre, efektywne połączenie trzech źródeł finansowania, czyli Fundusz jako inspirator, ten 1 procent wszystkich potrzeb, fundusze publiczne przeznaczone na infrastrukturę i środki europejskie. Dzięki takiemu połączeniu i mądrej współpracy jesteśmy w stanie zaadresować te potrzeby – zadeklarowała prezes BGK i szefowa rady nadzorczej Funduszu.

Za kilka tygodni mają być znane pierwsze inicjatywy, w które zaangażuje się Fundusz Trójmorza. W ocenie Daszyńskiej-Muzyczki, współpraca „zaczyna nabierać rumieńców”. – Są bardzo ciekawe pomysły i chyba właśnie w lutym powiemy o tej przysłowiowej pierwszej łopacie. Natomiast profesjonalne przygotowanie zarządzającego aktywami pokazuje, że dokonaliśmy dobrego wyboru. To są profesjonaliści, którzy mają ogromne doświadczenie w inwestycjach energetycznych, transportowych, cyfrowych - nie tylko w Europie, ale też na świecie – mówiła prezes BGK.

Przedstawiciele Funduszu zapewniają, że podstawowym warunkiem powstania tej inicjatywy jest zapewnienie komercyjnej perspektywy inwestycji. Corina Vulpes z zarządu Funduszu Trójmorza i dyrektor w rumuńskim EximBanku podkreślała znaczenie inwestycji prywatnych w projekty regionalne.

BGK otworzył w Londynie trzecie zagraniczne przedstawicielstwo

Bank Gospodarstwa Krajowego otworzył przedstawicielstwo w Londynie; celem jest przyciąganie do Polski brytyjskich inwestorów i wspieranie promocji...

zobacz więcej

– Jednym z kluczowych powodów, dla których wybraliśmy międzynarodowych doradców Funduszu było ich doświadczenie w przyciąganiu środków z rynków światowych. Wciąganie inwestorów prywatnych to najważniejsza rzecz. Jako same narodowe banki promocyjne jesteśmy małymi instytucjami finansowymi. Musimy przyciągnąć prywatny kapitał do Funduszu – powiedziała Corina Vulpes. Na ten temat przedstawiciele BGK prowadzili ostatnio rozmowy z inwestorami i dużymi bankami japońskimi.

Polski BGK i rumuński EximBank zapowiedziały wpłaty do Funduszu w łącznej kwocie przekraczającej 500 milionów euro. Jeszcze w tym roku ten wartość tego instrumentu ma ulec podwojeniu.

Członkami Inicjatywy Trójmorza są Polska, Litwa, Łotwa, Estonia, Czechy, Słowacja, Węgry, Austria, Rumunia, Bułgaria, Słowenia i Chorwacja. Kraje te zamieszkuje 111 milionów osób, co stanowi 22 procent ludności całej Unii Europejskiej.

Formuła współpracy została zapoczątkowana z inicjatywy prezydentów Polski i Chorwacji, Andrzeja Dudy i Kolindy Grabar-Kitarović w 2015 r.

źródło:
Zobacz więcej