RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dera o przemówieniu prezydenta w Auschwitz: Nie będzie gry faktami historycznymi

W poniedziałek w Oświęcimiu odbędą się uroczystości związane z 75. rocznicą wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau (fot. Carsten Koall/Getty Images)

Przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy podczas poniedziałkowych uroczystości związanych z rocznicą wyzwolenia niemieckiego, nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau będzie przedstawiało prawdę, jak doszło do Holokaustu i wyzwolenia obozu – zapowiedział prezydencki minister Andrzej Dera.

Zagraniczni goście z wizytą w Krakowie u Sprawiedliwej Wśród Narodów

Jan Jambon, minister-prezydent Regionu Flamandzkiego w Belgii odwiedził w poniedziałek Marię Nowak, która ratowała Żydów w czasie II wojny...

zobacz więcej

Dera pytany w Polsat News o charakter poniedziałkowego przemówienia prezydenta Dudy oświadczył, iż z pewnością będzie to wystąpienie bardzo poważne, oparte o fakty historyczne.

– Nie będzie tu żadnej gry faktami historycznymi, będzie odniesienie do tego, jak w rzeczywistości doszło do Holokaustu i do wyzwolenia obozu w Oświęcimiu – zapowiedział prezydencki minister.

Jak podkreślił, w przemówieniu prezydenta „nie będzie żadnej próby gry, manipulacji faktami historycznymi, a jedynie przedstawienie prawdy”.

W poniedziałek w Oświęcimiu odbędą się uroczystości związane z 75. rocznicą wyzwolenia niemieckiego, nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Gospodarzem wydarzenia będzie prezydent Andrzej Duda. Udział w obchodach potwierdziło ponad 50 delegacji państwowych.

Jak poinformowało Muzeum Auschwitz-Birkenau, najważniejszymi gośćmi tych obchodów będą byli więźniowie obozu oraz ocaleni z Holokaustu ze: Stanów Zjednoczonych, Kanady, Izraela, Australii i kilku krajów europejskich.

źródło:

Zobacz więcej