RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ponad ćwierć miliona dotacji na rewitalizację prywatnej posiadłości radnego

Dworek w Jarcewie otrzymał dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego (fot. YT/60Wiatr)

Niemal 270 tys. zł na rewitalizację posiadłości w Jarcewie w woj. pomorskim otrzymała w latach 2013-14 z Urzędu Marszałkowskiego Fundacja Jarcewo. Radio Gdańsk wskazuje, że w praktyce było to sfinansowanie remontu prywatnej posiadłości wicemarszałka województwa oraz byłego radnego Sejmiku Województwa Leszka Bonny i jego żony Barbary.

Pijany radny prowadził samochód. Policja użyła gazu

44-letni radny z Lubina prowadził samochód pod wpływem alkoholu. Został zatrzymany przez policjantów, był agresywny. Funkcjonariusze musieli użyć...

zobacz więcej

Radio informuje, że od 2008 r. Bonnowie są właścicielami dworku w Jarcewie, leżącego na północ od Chojnic. Według księgi wieczystej posiadłość ma ponad 3 ha działki i stoi na niej dom o powierzchni użytkowej nieco ponad 500 metrów. Posiadłość została zakupiona za nieco ponad 400 tys. zł.

Trzy lata później małżeństwo zostało fundatorem Fundacji Jarcewo. Jej siedziba została zarejestrowana właśnie w zakupionej posiadłości. Instytucja otrzymała dotacje Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego o łącznej wartości 268 tys. zł.

W artykule wskazano, że Leszek Bonna, jako fundator Fundacji Jarcewo, był też radnym Sejmiku Województwa. Oceniono, że podejrzane jest, iż fundacja nie pomagała potem w pozyskiwaniu środków innym obiektom – zabytkom, żeby zachowywać ich „dziedzictwo historyczne i kulturowe”. Poprzestała na prywatnej nieruchomości małżeństwa.

– Fundacja została powołana z myślą o dziedzictwie historycznym i kulturowym. Nic więcej nie mam na ten temat do powiedzenia – uciął Bonna.

Zwrócono też uwagę, że żaden z radnych Sejmiku Województwa głosujących w sprawie nad sprawozdaniem z realizacji projektów, w których występowała Fundacja Jarcewo nie powiązał fundacji z radnym Bonną.

źródło:
Zobacz więcej