Premier: W Jerozolimie prawda przegrała z polityką

Szef rządu o uroczystości upamiętniającej ofiary Holokaustu (fot. PAP/Leszek Szymański)

W Jerozolimie prawda przegrała z polityką. Powagę uroczystości upamiętniających ofiary Holokaustu zakłócił sam Władimir Putin – ocenił premier Mateusz Morawiecki w „Fakcie”. Miejsce Polski jest po stronie prawdy – dodał.

„Gdyby prezydent pojechał, wyglądałaby inaczej” – polityk Lewicy o zafałszowanej mapie z Jad Waszem

– Gdyby prezydent Andrzej Duda był w Jerozolimie, to byłby sukces naszej dyplomacji i wtedy też ta mapka nie wyglądałaby w ten sposób. Takie rzeczy...

zobacz więcej

„W Jerozolimie prawda przegrała z polityką. Powagę uroczystości upamiętniających ofiary Holokaustu zakłócił sam Władimir Putin. Pojawił się na sali już po pierwszym wystąpieniu prezydenta Izraela, Re'uwena Riwlina, pokazując wszystkim, że nie chodzi o pamięć ofiar, ale właśnie o niego” – napisał premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do wystąpienia prezydenta Rosji podczas V Światowego Forum Holokaustu w Jerozolimie.

„Wszedł na salę, na której jeszcze przed chwilą wyświetlano mapy fałszujące granice przedwojennej Polski, mapy, na których nie zaznaczono odpowiednio terenów zagrabionych przez Stalina” – zauważył premier.

Zdaniem Morawieckiego wystąpienie Putina „w porównaniu z jego jawnie kłamliwymi wypowiedziami z ostatnich dni wydawało się łagodne”.

„Jednak mimo zmiany języka, to był ten sam Władimir Putin. Potępiając zbrodnie II wojny światowej, nawet słowem nie wspomniał o tym, że jej źródła sięgają porozumienia Hitlera i Stalina. Potępiając zbrodnie niemieckie, nawet przez chwilę nie zatrzymał się na wojennych zbrodniach sowieckich, z Katyniem na czele” – podkreślił premier.

Według szefa rządu „prawda o II wojnie światowej to prawda o dwóch zbrodniczych totalitaryzmach, których symbolami są Auschwitz i Gułag”. „Zaprzeczenie tym faktom to cios wymierzony w wartości, które są podstawą porządku europejskiego” – wskazał premier.

„Dla Putina najważniejsze jest utrzymanie władzy, stąd antypolska kampania”

„Najważniejszym elementem dla Putina jest po prostu utrzymanie władzy. Obecna antypolska kampania propagandowa służy odwróceniu uwagi rosyjskiej...

zobacz więcej

Morawiecki ocenił, że „w Jad Waszem Władimir Putin chciał odebrać Polsce należne jej miejsce w historii II wojny światowej. Ale Polska jest i będzie w niej zawsze obecna” – podkreślił.

Zdaniem premiera „Polska na froncie walki o te najwyższe wartości stoi dziś na pierwszej linii. Nasze miejsce jest pomiędzy tymi, którzy cudem przetrwali horror wojny. Nasze miejsce jest po stronie prawdy!” – wskazał premier.

W Jerozolimie odbyło się V Światowe Forum Holokaustu, z okazji 75. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz i Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Przybyło na nie ponad 40 szefów państw i rządów.

Nieobecny był prezydent RP Andrzej Duda, któremu odmówiono możliwości zabrania głosu. Obchody zorganizowała Fundacja Światowego Forum Holokaustu, we współpracy z Instytutem Jad Waszem i pod patronatem prezydenta Izraela Reuwena Riwlina. Wydarzenie współfinansował związany z Kremlem oligarcha Wiaczesław Mosze Kantor.

źródło:
Zobacz więcej