RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Apolityczny” protest sędziów z atakiem na prezydenta i na politykę zagraniczną rządu

Zostaliśmy wykluczeni obchodów w Jad Waszem, bo łamiemy konstytucję – udowadniał szef KOD (fot. PAP/Paweł Supernak)

– Dzisiaj jest też taki dzień wykluczeń. 40 głów państw w Jad Waszem obchodzi rocznicę ofiar holokaustu. Nie ma tam prezydenta Polski, bo nie powiem „głowy państwa”. My sami skazujemy się na wykluczenie. Jesteśmy wykluczani, bo łamiemy praworządność, łamiemy konstytucję – mówił Jakub Karyś.

Prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda zrezygnował z udziału w obchodach w Jerozolimie, ponieważ organizatorzy nie przewidzieli jego wystąpienia. W kontekście kłamstw na temat drugiej wojny światowej wygłaszanych przez przedstawicieli najwyższych władz Rosji istniało zagrożenie, że podobne stwierdzenia padną z ust Władimira Putina także w Jad Waszem.

Jednak przewodniczący Komitetu Obrony Demokracji Jakub Karyś sugerował, że to efekt „tego, co dzieje się z praworządnością w Polsce”.

Wypowiedź Karysia padła podczas demonstracji zorganizowanej przed Sejmem przez przeciwników ustawy o apolityczności sędziów w czasie, gdy izba głosowała nad tą sprawą. W proteście uczestniczyli sędziowie, którzy również przemawiali z mównicy. Sejm odrzucił uchwałę Senatu w sprawie odrzucenia w całości nowelizacji ustaw sądowych, rozszerzającej odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów. Oznacza to, że nowela trafi teraz do podpisu prezydenta.

źródło:
Zobacz więcej