Wójcik: Sędziemu nigdy nie było i nie będzie wolno podważać statusu innego sędziego [WIDEO]

Niezależnie, czy będziecie rzucali kłody pod nogi i wpychali kije w szprychy, słowa dotrzymamy – mówił wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości Michał Wójcik do posłów opozycji w Sejmie, komentując nowelizacje tzw. ustaw sądowych. Jak stwierdził, dziś niektórzy sędziowie wykraczają poza granice prawa. – Mówią: można podważać status innego sędziego. Sędziemu nie wolno tego zrobić. Nigdy nie było wolno i nigdy nie będzie wolno – zaznaczył Wójcik.

Ustawa o sądach powszechnych i SN do podpisu prezydenta

Sejm w czwartek odrzucił uchwałę Senatu w sprawie odrzucenia w całości nowelizacji ustaw sądowych, rozszerzającej odpowiedzialność dyscyplinarną...

zobacz więcej

Sejm odrzucił w czwartek wieczorem uchwałę Senatu w sprawie odrzucenia w całości nowelizacji ustaw sądowych, rozszerzającej odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów. Oznacza to, że nowela trafi teraz do podpisu prezydenta.

Przed głosowaniem wiceminister Wójcik podkreślił, że chciał podziękować marszałek Sejmu za wniosek do TK w sprawie sporu kompetencyjnego. – My nie dopuścimy ani do chaosu, ani do anarchii, nie dopuścimy do destrukcji państwa, nie ma na to zgody, niezależnie od tego, że są tacy, którzy uważają, że stoją ponad prawem – mówił.

– Kiedy przejęliśmy władzę cztery lata temu, Zjednoczona Prawica pod przewodnictwem pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego obiecała, że dokończymy dzieło, które zaczął śp. prezydent Lech Kaczyński. I tę odpowiedzialność wziął na siebie minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro, którego tak chętnie atakujecie – powiedział wiceszef MS.

Wymieniając w tym kontekście m.in. walkę z mafią vatowską i lekową, Wójcik ocenił, że w ciągu ostatnich lat doszło do „masy reform”.

– Pani pytała się, co zrobiliśmy. My zrobiliśmy to, czego wy nie zrobiliście – zwrócił się do wicemarszałek Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. – Ta ustawa tak naprawdę, to jest konkretyzacja tego, co już jest dzisiaj w stanie prawnym, tylko dzisiaj niektórzy zachowują się w sposób, który wykracza poza granice, bo mówią: „można podważać status innego sędziego”. Przecież podważają was, przecież wy jesteście tak naprawdę reprezentacją narodu – mówił Wójcik do posłów.

SN kilka lat temu: To Trybunał Konstytucyjny jest od orzekania ws. sporu kompetencyjnego

W 2017 r. Sąd Najwyższy w starym składzie wydał postanowienie potwierdzające zawieszenie postępowania w przypadku sporu kompetencyjnego. Jak...

zobacz więcej

Wiceminister podkreślił, że sędziemu nie wolno tego zrobić. – Nigdy nie było wolno i nigdy nie będzie wolno. To nawet jest w wyroku TSUE – zazaczył.

Odniósł się też do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, której legalność podważają niektórzy sędziowie i politycy opozycji. Zaznaczył, że „naród musi wiedzieć, że Izba Dyscyplinarna to przede wszystkim sąd dla sędziów”.

– Wy tego nie chcecie. (…) Przypomnijcie sobie czasy, kiedy rządziliście; sędziego, który jechał do polityka, był gotowy pokazać akta sprawy. A może jak razem wychodziliście razem z sędziami z siedziby PO? – wymieniał. – Tak ma według was wyglądać wymiar sprawiedliwości? – pytał.

– Niezależnie, czy będziecie rzucali kłody pod nogi i wpychali kije w szprychy, to, co obiecaliśmy narodowi (zrobimy – red.), słowa dotrzymamy – zadeklarował Wójcik.

Przypomnijmy – w środę sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka negatywnie zaopiniowała uchwałę Senatu o odrzuceniu nowelizacji ustaw sądowych.

W czwartek na posiedzeniu plenarnym Sejmu za odrzuceniem uchwały Senatu zagłosowało 234 posłów PiS. Przeciwko odrzuceniu było 211 posłów z: KO, Lewicy oraz PSL-Kukiz'15. Dziewięciu posłów Konfederacji wstrzymało się od głosu.

Oznacza to, że nowela trafi teraz do podpisu prezydenta.

źródło:
Zobacz więcej