Kantor: Andrzej Duda mógł przemawiać podczas kolacji. Kancelaria prezydenta zaprzecza

Do wypowiedzi Mosze Kantora odniosła się Kancelaria Prezydenta RP (fot. Yad Vashem - Pool/Getty Images; arch. PAP/Radek Pietruszka)

Mosze Kantor, szef Fundacji Światowego Forum Holokaustu, oraz Awner Szalew, dyrektor instytutu Jad Waszem wyrazili ubolewanie z powodu nieobecności prezydenta Dudy w Jerozolimie. Obaj stwierdzili, że proponowano, aby Andrzej Duda przemówił jako pierwszy na oficjalnej kolacji w domu prezydenta Izraela Reuwena Riwlina, ale polski prezydent odmówił. Kancelaria Prezydenta RP w rozmowie z portalem tvp.info odpowiada jednoznacznie: Nie wpłynęło żadne oficjalne zaproszenie na kolację u prezydenta Izraela.

Historyk o wystąpieniach w Jerozolimie: Groteska. Francja kolaborowała z III Rzeszą

Francja nie tylko nie przyszła Polsce z pomocą, tak jak była zobowiązana do tego w roku 1939, ale po kapitulacji, dość sprawnej kapitulacji w...

zobacz więcej

– Próbowaliśmy stworzyć szeroką platformę dla wszystkich, aby tu przybyli i zjednoczyli się przeciwko temu złu (antysemityzmowi). Szkoda, że Polska nie jest tego częścią – powiedział Mosze Kantor na konferencji prasowej w Jerozolimie.

Jak dodał, polskiemu prezydentowi zaproponowano, aby jako pierwszy przemawiał na oficjalnej kolacji, która odbyła się w środę wieczorem w rezydencji prezydenta Izraela Reuwena Riwlina, ale prezydent Andrzej Duda „niestety odmówił”. Strona polska temu zaprzecza.

Wojciech Kolarski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP powiedział w rozmowie z tvp.info, że Andrzej Duda otrzymał jedynie zaproszenie na obchody, które miały odbyć się 23 stycznia. Zaznaczył, że nie wpłynęło żadne oficjalne zaproszenie na kolację u prezydenta Izraela.

– Istotą sprawy są obchody, które miały odbyć się 23 stycznia w Jerozolimie i pan prezydent na te uroczystości nie pojechał – powiedział Kolarski. Dodał, że nie wie, jaki scenariusz przewidziano na wspomnianej kolacji.

W Jad Waszem w Jerozolimie odbyło się w czwartek Światowe Forum Holokaustu z okazji 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, i Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

źródło:
Zobacz więcej