RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Australia: Zaginął samolot gaśniczy

Rozpoczęto poszukiwania z udziałem śmigłowców (fot. REUTERS/David Gray)

W australijskim stanie Nowa Południowa Walia zaginął duży samolot gaśniczy uczestniczący w akcji gaszenia pożarów. Wyrażane są obawy, że mógł się rozbić - poinformowały w czwartek władze.

Natura pomaga walczyć z pożarami w Australii

Ulewne deszcze i burze nawiedzają południowo-wschodnie regiony Australii, trawione w ostatnich tygodniach przez pożary. Deszcze dają szansę na...

zobacz więcej

Kontakt z maszyną typu C 130 Waterbomber utracono kiedy znajdowała się w górskim rejonie Snowy Monaro. Silne wiatry i ponownie wzrastająca temperatura podsycają tam pożary lasów i zarośli, z których jeden szaleje w bezpośrednim sąsiedztwie stolicy kraju - mieście Canberra.

„Lokalne, naziemne grupy strażaków oceniają, że samolot Large Air Tanker (LAT) mógł ulec katastrofie. Rozpoczęto poszukiwania z udziałem śmigłowców” – głosi komunikat służby gaśniczej.

Tymczasem w Canberze władze ostrzegły mieszkańców wschodniej części miasta aby pozostali w miejscach zamieszkania bowiem jest już za późno na ewakuację. W szczególności odradzono ewakuację samochodem bowiem jazda przez płonący obszar jest śmiertelnym zagrożeniem.

Lotnisko w Canberze zostało zamknięte i oddane do wyłącznej dyspozycji samolotów gaśniczych.

Pożary szalejące już od września ub. r. spowodowały śmierć 29 osób i zniszczenie 2500 domów. W płomieniach, które strawiły obszar wielkości 1/3 obszaru Niemiec, mogło zginać nawet miliard zwierząt.

źródło:

Zobacz więcej