Córka byłego prezydenta oskarżona w aferze korupcyjnej

Dos Santos uznawana jest za najbogatszą kobietę Afryki (fot. REUTERS/Toby Melville)

Isabel dos Santos, córka byłego prezydenta Angoli Jose Eduardo dos Santosa, została oskarżona przez prokuraturę generalną tego kraju o niegospodarność i defraudację środków publicznych. Do procederu miało dojść w latach 2016-17, podczas kierowania przez biznesmenkę państwową petrochemiczną spółką Sonangol.

Chaos w Iraku. Przybywa ofiar antyrządowych starć

Sześć osób – dwóch policjantów i czterech cywili – zginęło w poniedziałek podczas antyrządowych manifestacji w Iraku. Miejscowe służby policyjne i...

zobacz więcej

Reprezentujący angolską prokuraturę Helder Pitta Gros wyjaśnił, że „stosunkowo późne” postawienie w stan oskarżenia biznesmenki wynikało z tego, że córka pełniącego w latach 1979-2017 r. urząd prezydenta Angoli Jose Eduardo dos Santosa zamierza współpracować z wymiarem sprawiedliwości. – Niestety, nie doszło do takiej współpracy – dodał Pitta Gros.

Urodzona w 1973 r. w Baku, w ówczesnym ZSRR, Isabel dos Santos od 2017 r. mieszka na stałe w Dubaju, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Poza obywatelstwem Angoli ma też rosyjski paszport. Kierowane przez nią spółki, działające w rozmaitych sektorach gospodarki, działają w 41 państwach świata.

W niedzielę Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ) opublikowało raport zatytułowany „Luanda Leaks”, z którego wynika, że córka byłego prezydenta Angoli latami wyprowadzała z państwowych spółek na swoje prywatne konta wielomilionowe sumy. „Pranie pieniędzy” miało odbywać się poprzez „raje podatkowe” w różnych częściach świata.

Dos Santos, która od kilku lat uznawana jest za najbogatszą kobietę Afryki, z fortuną ocenianą na ponad 2 mld dolarów, ogłosiła niedawno, że zamierza ubiegać się o fotel prezydenta Angoli w wyborach w 2021 r.

źródło:

Zobacz więcej