Raport

Epidemia koronawirusa

Morawiecki w Davos: Nie pytają mnie, czy jest sukces, tylko jakie są jego źródła

– Namawiam wszystkich premierów, ministrów, prezydentów, żeby zajęli się rajami podatkowymi – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że polską receptą na sukces gospodarczy jest demokratyzacja kapitalizmu i naprawa finansów publicznych.

Premier: Zgadzam się z Małgorzatą Kidawą-Błońską

– Zgadzam się Małgorzatą Kidawą-Błońską, bo wiem, że Jarosławowi Kaczyńskiemu przede wszystkim zależy na Polsce. I to jest ogromny komplement w...

zobacz więcej

Szef polskiego rządu powiedział w programie „Gość Wiadomości” , że w Davos jest ogromne zainteresowanie Polską. – Nie pytają, czy jest sukces, tylko jakie są źródła sukcesu – wyjaśnił Mateusz Morawiecki.

Premier podkreślił, że Polska jest bardzo dobrze oceniana przez uczestników światowego forum gospodarczego. Wskazał, że jedną z recept na sukces jest demokratyzacja kapitalizmu, czyli wdrożenie programów prorodzinnych, społecznych.

– Nasza polityka społeczna, którą zaproponowaliśmy jest uważana za coś w rodzaju wzorca, który może być kopiowany w różnych miejscach – mówił Morawiecki.

Premier dodał, że drugą receptą jest naprawa finansów publicznych. – Porównując rok 2020 do 2015, jakieś 20 mld dol. więcej pozyskujemy, które wcześniej przeciekały jak przez durszlak; w VAT, CIT – ocenił.

Zaznaczył też, że podczas paneli, w których uczestniczy w szwajcarskim Davos, namawia premierów, ministrów, prezydentów do tego, żeby zajęli się rajami podatkowymi i luką VAT-owską na poziomie europejskim.

źródło:
Zobacz więcej