Do końca roku powstanie plan zagospodarowania przestrzennego polskiego morza

Inwestorzy zdobyli już decyzje lokalizacyjne na obszarze ponad tysiąca kilometrów kwadratowych (fot. Shutterstock/cobalt88)

Do końca roku Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej chce przedstawić plan zagospodarowania przestrzennego polskiego morza. Dokument umożliwi m. in. budowę morskich farm wiatrowych, które mają być jednym ze źródeł zielonej energii w polskim miksie energetycznym.

W 2019 roku rekordowa produkcja energii z morskich wiatraków

Morskie farmy wiatrowe odgrywają coraz większą rolę w zaopatrywaniu Belgii w energię – informują tamtejsze media. Rok 2019 był pod tym względem...

zobacz więcej

Jak powiedział wiceminister gospodarki morskiej Grzegorz Witkowski, plan zagospodarowania przestrzennego jest konieczny, by przyciągnąć inwestorów zajmujących się wytwarzaniem prądu z odnawialnych źródeł energii.

– Trzeba mocno ruszyć z morską energetyką wiatrową. Miks energetyczny wymusza na nas odejście od tradycyjnych sposobów wytwarzania energii. Mamy duży akwen, czyli Morze Bałtyckie na którym chcą inwestować najwięksi gracze w branży energetycznej – zarówno z Polski jak i z zagranicy. My im na to pozwolimy, ponieważ potrzebujemy czystej energii – powiedział Grzegorz Witkowski.

Wiceminister podkreślił, że prace nad planem zagospodarowania przestrzennego polskiego morza zaczęły się cztery lata temu i obecnie są w końcowej fazie.

– Urząd Morski w Gdyni jest liderem tego projektu, czyli stworzenia planu zagospodarowania przestrzennego. To jest kwestia dogadania się z naszymi sąsiadami, wojskiem, rybakami i całą żeglugą międzynarodową. Chodzi o to, żeby nasze wiatraki nie kolidowały z tymi wszystkimi podmiotami – powiedział Grzegorz Witkowski.

Plan zagospodarowania przestrzennego polskich obszarów morskich zakłada, że około 3,3 tys. km kw. Bałtyku zostanie przeznaczone na budowę farm wiatrowych. Inwestorzy zdobyli już decyzje lokalizacyjne na obszarze ponad 1 tys. km kw.

Na początku stycznia wiceminister Aktywów Państwowych Zbigniew Gryglas powiedział w Polskim Radiu 24, że do 2040 r. na Bałtyku powstanie około tysiąca wiatraków wytwarzających energię. Zgodnie z harmonogramami najbardziej zaawansowanych polskich projektów, pierwsza energia z morskich wiatraków powinna popłynąć po 2025 r.

źródło:
Zobacz więcej