Prof. Andrzej Nowak: Nowe oblicza rosyjskiej propagandy [WIDEO]

Prof. Andrzej Nowak uważa, że Rosja w propagandzie Putina była wyłącznie po stronie dobra (fot. portal tvp.info)

Profesor Andrzej Nowak w rozmowie z Samuelem Pereirą mówi o nowych metodach rosyjskiej propagandy historycznej dotyczącej Polski, II wojny światowej oraz antysemityzmu.

Skąd obawa Mosze Kantora czy Władimira Putina przed wystąpieniem polskiego prezydenta Andrzeja Dudy?

To, że prezydent Andrzej Duda nie może – według scenariusza napisanego przez Władimira Putina i Mosze Kantora – zabrać głosu, jest przejawem obawy przed najprostszą prawdą historyczną. Prezydent mógłby przypomnieć o czymś szczególnie niewygodnym Władimirowi Putinowi. Bardzo mało kto dzisiaj pamięta, że największe pogromy w historii II wojny światowej na cywilnej ludności żydowskiej dokonały się w Rostowie nad Donem, w Mineralnych Wodach w 1942 r. Rosyjska ludność cywilna zamordowała 20 tys. Żydów.

teraz odtwarzane
Dobra decyzja prezydenta Andrzeja Dudy

Tezy rosyjskiej propagandy mówią o tym, że II wojna światowa zaczęła się od porozumienia między Polską a Niemcami. I tutaj należy szukać początku II wojny światowej. Jakie były fakty?

Początków II wojny światowej można szukać w różnych wydarzeniach. 1 września 2009 r. na Westerplatte Władimir Putin, powiedział, że II wojna światowa spowodowana była niesprawiedliwym pokojem wersalskim, którym pokrzywdzone zostały Rosja i Niemcy. Naturalną rzeczą było, że te dwie potęgi chciały wziąć rewanż za niesprawiedliwy – według nich – wynik I wojny światowej.

teraz odtwarzane
Co mówił Władimir Putin na Westerplatte w 2009 roku

Władimir Putin i medialna propaganda rosyjska przekonuje, że przyczyną II wojny światowej był nie pakt Ribbentrop-Mołotow, a pakt monachijski z 1938 r.

Układ, w którym Wielka Brytania i Francja postawiły krzyżyk na Czechosłowacji, sprawił, że niestety dołączyła się do pretensji terytorialnych Polska i odebrała wtedy Zaolzie. W wyniku odzyskania Zaolzia przez Polskę nie zginął ani jeden człowiek. Nie ma wdowy czeskiej, morawskiej, która płakałaby w skutek najazdu polskiego. Tak jak przedstawia to dzisiaj propaganda rosyjska.

teraz odtwarzane
Wielka Brytania i Francja postawiły krzyżyk na Czechosłowacji

Władimir Putin stosuje nowe formy propagandy historycznej.

To jest odnowienie stalinowskiej narracji, której celem jest pokazanie, że Armia Czerwona jest niepokalaną siłą dobra II wojny światowej. Związek Sowiecki – czytaj: Rosja – w obecnej propagandzie Putina był wyłącznie po stronie dobra, w odróżnieniu od wszystkich innych krajów.

teraz odtwarzane
Armia Czerwona jako jedyna siła dobra

Jaki jest cel rosyjskiej ofensywy propagandowej?

Rosjanie nie chcą przypomnieć sobie tych pierwszych kilkunastu miesięcy II wojny światowej, od 1 września licząc, kiedy Armia Czerwona była kluczowym sojusznikiem Wermachtu. Kluczowym sojusznikiem Hitlera w dobijaniu nie tylko Polski, ale także Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii, Rumunii: krajów, które padły ofiarą sowieckiej agresji, dokonanej w sojuszu z Hitlerem.

teraz odtwarzane
Cele rosyjskiej machiny propagandowej

Propaganda Władimira Putina ma określony cel.

Władimir Putin czuje się coraz bardziej niepewnie na swoim tronie moskiewskim. Narasta niezadowolenie elit, nowych elit społecznych w Rosji, które nie są nastawione entuzjastycznie do mitów sowieckich, komunistycznych. Są nastawione materialnie, a poziom życia w Rosji nie poprawia się w ostatnich kilku latach.

teraz odtwarzane
Czy dojdzie do buntu elit w Rosji?

Według rosyjskiej narracji w Polsce szalał antysemityzm.

Ten wątek podejmuje Putin, ponieważ czuje, że może zyskać słuchaczy w świecie zachodnim i by podjąć ten mit musi zamazać kilka podstawowych faktów. Jeżeli mowa jest o zabitych Żydach w czasie II wojny światowej, to może przypomnijmy 448 oficerów żydowskiego pochodzenia i wyznania, którzy zginęli w Katyniu. Blisko 500 Żydów z gwiazdą Dawida i biało-czerwoną flagą, jako symbolem swojej tożsamości. Ci ludzie zostali zamordowani przez sowieckich oprawców.

teraz odtwarzane
Pojawia się nowy charakter rosyjskiej propagandy

Cały wywiad z prof. Andrzejem Nowakiem do obejrzenia poniżej.

teraz odtwarzane
Cała rozmowa Samuela Pereiry z prof. Andrzejem Nowakiem

źródło:
Zobacz więcej