Przedstawiciele państw UE spotkają się ws. koronawirusa

Poza Chinami wirus został już wykryty również w Tajlandii, Japonii, Korei Południowej i USA (fot. PAP/EPA/MAST IRHAM)

Komisja Europejska zdecydowała o zwołaniu Komitetu ds. Bezpieczeństwa Zdrowia, złożonego z przedstawicieli państw członkowskich, w związku z epidemią pochodzącego z Chin koronawirusa – poinformowało źródło w Komisji Europejskiej.

GIS ostrzega: Jeśli masz problemy ze zdrowiem, nie leć teraz do Chin

Mamy dobrze przygotowane służby graniczne oraz sanitarne, które będą właściwie reagować na wszelkie niepokojące sygnały w kontekście nowego...

zobacz więcej

Naradę w tej sprawie zwołano też w Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Komisja Europejska i przedstawiciele unijnych stolic czekają na ocenę, czy epidemia koronawirusa „stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym”.

– Komisja zaplanowała posiedzenie Komitetu ds. Bezpieczeństwa Zdrowia (HSC), by omówić aktualną ocenę ryzyka i potencjalnych konsekwencji dla UE – powiedział urzędnik Komisji.

Agencja dpa podała, że wśród środków zaradczych mogą się znaleźć dodatkowe kontrole na lotniskach i wytyczne dotyczące badań laboratoryjnych.

W środę ministerstwo zdrowia ChRL poinformowało o śmierci kolejnych trzech osób zarażonych nowego typu koronawirusem. Tym samym bilans ofiar śmiertelnych wzrósł do dziewięciu. Wszystkie te osoby zmarły w prowincji Hubei, której stolicą jest Wuhan i gdzie 1 stycznia odnotowano pierwsze przypadki zarażeń. Liczba zainfekowanych wzrosła do 440.

Poza Chinami nowy koronawirus został już wykryty również w Tajlandii, Japonii, Korei Południowej i USA. We wtorek amerykańskie władze sanitarne podały, że zamieszkały w stanie Waszyngton trzydziestokilkuletni mężczyzna, który niedawno przebywał za granicą, jest pierwszym wykrytym w USA nosicielem nowego niebezpiecznego koronawirusa.

źródło:

Zobacz więcej