RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kierowcy pojadą wolniej obwodnicą Wrocławia

Według danych aż 27–45 proc. kierowców jeździ za szybko (fot. Shutterstock/travellifestyle)

Kierowcy podróżujący Autostradową Obwodnicą Wrocławia pojadą wolniej. Nowe ograniczenie prędkości ma zmniejszyć poziom hałasu, który ma doskwierać mieszkańcom pobliskich miejscowości. Decyzję w tej sprawie podjęła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Obwodnica Wrocławia. Są plany wprowadzenia pomiaru prędkości

Odcinkowy pomiar prędkości ma zostać wprowadzony na całym odcinku autostradowej obwodnicy Wrocławia przebiegającym przez teren miasta. Obecnie...

zobacz więcej

Maksymalna prędkość dla samochodów osobowych wyniesie 120 km/h, a nie jak dotychczas 140 km/h. Ciężarówki nadal będą mogły jechać obwodnicą maksymalnie 80 km/h.

GDDKiA szacuje, że wdrażanie nowych przepisów powinno udać się do końca marca tego roku.

Z decyzji GDDKiA cieszy się Społeczny Komitet „Stop Hałasowi we Wrocławiu”, który zabiegał o zmianę prędkości na AOW. Zdaniem aktywistów, dzięki wprowadzonym zmianom hałas stanie się nieodczuwalny, a mieszkańcy żyjący w sąsiedztwie będą mogli normalnie spać.

Wcześniej zdecydowano, że na AOW będzie odcinkowy pomiar prędkości, który polega na liczeniu średniej prędkości każdego samochodu jadącego obwodnicą. Jeśli średnia jest wyższa nie pozwalają na to przepisy, to dla kierowcy przygotowywany jest mandat.

A jak wynika z wyliczeń GDDKiA kierowcy nie stosują się do ograniczenia prędkości. Według danych aż 27-45 proc. kierowców jeździ za szybko. Przepisy mają łamać nie tylko kierowcy samochodów osobowych, ale też ciężarówki.

źródło:
Zobacz więcej