Raport

Epidemia koronawirusa

Amazon najbardziej wartościową marką świata

Najbardziej wartościową marką na świecie jest Amazon (fot. Shutterstock/Mike Mareen)

Na Forum Ekonomicznym w Davos przedstawiono raport londyńskiej firmy doradczej Brand Finance o najbardziej wartościowych markach świata. Na pierwszym miejscu znalazł się amerykański gigant handlowy Amazon.

Prezydent otworzył Dom Polski w Davos: „Polskie władze i polskie firmy mają wielkie ambicje”

Polskie władze i firmy mają wielkie ambicje. Z każdym rokiem jesteśmy coraz bardziej otwarci na partnerów międzynarodowych – powiedział we wtorek w...

zobacz więcej

Analitycy podali, że wartość Amazona osiągnęła prawie 221 mld dolarów. Na drugiej pozycji znalazła się marka Google (159,7 mld), która wyprzedziła Apple (140,5 mld).

W pierwszej dziesiątce najbardziej wartościowych marek jest sześć amerykańskich firm, trzy chińskie i jedna koreańska. W czołówce są m.in. Microsoft (117 mld), Samsung (94 mld), Facebook (79 mld) i Walmart (78 mld).

Wiodące firmy pochodzą prawie z całego świata, ale najwięcej jest ze Stanów Zjednoczonych. W pierwszej pięćsetce listy znalazły się 204 amerykańskie firmy.

Z europejskich marek najlepszy wynik zanotował Mercedes-Benz (65 mld). Niemiecka firma motoryzacyjna wyprzedziła holenderskiego potentata rynku paliwowego Shell (47,5 mld) i producenta samochodów Volkswagen (44,9 mld).

Brytyjczycy przedstawili również marki, którcyh wartość znacznie spadła w porównaniu z minionymi latami. W tym niechlubnym gronie znalazła się m.in. chińska firma zajmująca się oprogramowaniem Baidu (54 proc. w dół) i amerykańska firma przewozowa Uber (32 proc.).

 

źródło:
Zobacz więcej