RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Uniwersytet Wrocławski dostanie ćwierć miliarda złotych

O status uczelni badawczej starało się 20 szkół wyższych. Wygrał Uniwersytet Wrocławski (fot. Shutterstock/science photo)

Uniwersytet Wrocławski, który uzyskał status uczelni badawczej, otrzyma w ciągu siedmiu lat ok. 250 mln zł – zapowiedziała wiceminister nauki Anna Budzanowska. – Dodatkowe środki to inwestycja w kapitał ludzki – powiedział rektor uczelni prof. Adam Jezierski.

Powstaje medyczna platforma informacyjna

Projekt przewiduje wdrożenie opracowanego w Instytucie Informatyki Politechniki Warszawskiej oprogramowania OMEGA-PSIR. Pomysł jest realizowany ze...

zobacz więcej

Listę uczelni badawczych, zwycięzców konkursu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” (IDUB) Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przedstawiło pod koniec października 2019 r. Wśród nich znalazł się Uniwersytet Wrocławski.

Jak przypomniała wiceminister nauki Anna Budzanowska do konkursu zakwalifikowało się 20 uczelni w Polsce, a nad wyłonieniem uczelni badawczych pracował międzynarodowy zespół ekspertów. – Zewnętrzni eksperci poddawali ocenie nie tylko doskonałość naukową, ale również poziom kształcenia i struktury zarządcze – wyjaśniła Budzanowska.

Wiceminister zwróciła uwagę, że o statut uczelni badawczej ubiegały się aż trzy wrocławskie uczelnie. – Jednoznaczna ocena zespołu eksperckiego wskazała, że spośród uczelni wrocławskich, to jednak Uniwersytet jest w tym momencie tą wiodącą uczelnią, która ma największą możliwość skoku rozwojowego – oceniła wiceminister.

Aż trzy uczelnie z Wrocławia znalazły się w grupie 20 jednostek, które rywalizowały o miano uczelni badawczej. – To miasto naprawdę akademickie, z ogromnym potencjałem. Ogromnie pozytywnie zaskoczyła nas wysoka pozycja Uniwersytetu Przyrodniczego i równie dobra ocena Politechniki Wrocławskiej. Jeżeli do tego dołożymy dobrze funkcjonujący i mający rozpoznawalną rangę na arenie międzynarodowej Uniwersytet Medyczny, to pokazuje siłę tego ośrodka – mówiła wiceminister.

Kilkaset lat leżał na dnie Wisły. Archeolodzy znaleźli cenny wrak

Wrak dużego statku transportowego sprzed kilkuset lat odkryli archeolodzy w Wiśle na wysokości Łomianek Dolnych, na północ od Warszawy. Zdaniem...

zobacz więcej

Status uczelni badawczej oznacza zwiększone finansowanie. Uczelnie badawcze w latach 2020-2026 będą otrzymywały subwencję zwiększoną o 10 proc. Wiceminister zapowiedziała, że przez najbliższe siedem lat Uniwersytet Wrocławski otrzyma łącznie niemal 250 mln zł.

–To ogromny zastrzyk finansowy. Pierwszy raz w Polsce są to pieniądze dedykowane nie tyle na mury, gmachy i infrastrukturę, ale na kapitał ludzki, który jest najcenniejszym elementem skoku rozwojowego – oceniła.

Zdaniem rektora Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Adama Jezierskiego, status uczelni badawczej to szansa dla Uniwersytetu, którą trzeba wykorzystać. – Otrzymujemy w tej dziedzinie wszechstronną pomoc ministerstwa, nie tylko finansową. To duma, ale także bardzo duże zobowiązanie i trzeba codzienną pracą zrealizować tę szansę, którą otrzymaliśmy – podkreślił rektor.

źródło:
Zobacz więcej