„To będzie niegodny spektakl”. Szwedzkie media krytykują obchody w Jad Waszem

Władimir Putin wciąż manipuluje historią II wojny światowej (fot. Adam Berry/Getty Images)

Istnieje ryzyko, że ceremonia w Jerozolimie będzie niegodnym spektaklem politycznym, gdyż Putin prawdopodobnie wykorzysta swoją pozycję do dalszego ataku na Polskę - pisze szwedzka gazeta „Dagens Nyheter”.

Izraelski dziennik: W prawdziwej polityce Putin jest ważniejszy od Polski

Koniecznością utrzymania dobrych relacji z Rosją tłumaczą publicyści izraelskiego dziennika „Haarec” fakt, że prezydentowi RP odmówiono prawa...

zobacz więcej

Największy szwedzki dziennik w komentarzu podkreśla, że dzieląca państwa uroczystość w muzeum Jad Waszem dowodzi, że Holokaust jest przedmiotem zaciekłej walki o historię. „Rosja posunęła się tak daleko, że oskarżyła Polskę mniej więcej o rozpoczęcie II wojny światowej" - zauważa gazeta.

„Dagens Nyheter” krytykuje decyzję gospodarzy uroczystości w Izraelu o nieudzieleniu głosu prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Gazeta przypomina, że Polska była nie tylko pierwszą ofiarą II wojny światowej, ale także Polacy prowadzili najsilniejszy ruch oporu przeciwko niemieckiemu okupantowi.

Ponadto polski rząd emigracyjny w Londynie był częścią antynazistowskiego sojuszu, a setki tysięcy polskich żołnierzy uczestniczyło w bitwach przeciwko armiom niemieckim w Wielkiej Brytanii, Afryce, Francji oraz we Włoszech.

Według dziennika „Dagens Nyheter”, który powołuje się na izraelskie media, powodem odmowy udzielenia głosu prezydentowi Andrzejowi Dudzie są wspólne interesy Izraela i Rosji. Szwedzka gazeta cytuje tytuł artykułu, jaki ukazał się w izraelskim „Haarec”: „Brudna polityka stoi za kapitulacją Izraela wobec rewizjonizmu Putina odnośnie II wojny światowej”.


źródło:

Zobacz więcej