RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Darmowa dieta od NFZ. Z portalu korzysta już ćwierć miliona

Najwięcej użytkowników pochodzi oczywiście z Polski (fot. Shutterstock/asiandelight)

Z uruchomionego przez Narodowy Fundusz Zdrowia portalu z darmowymi dietami, korzysta już ćwierć miliona użytkowników. Na zainteresowanych zdrowym odżywianiem czekają tam m.in. propozycje jadłospisów o różnej kaloryczności wraz z przepisami i listą zakupów.

Dieta pudełkowa bezpieczna i zdrowa? Znana aktorka trafiła do szpitala

Dieta cateringowa jest modna, ale czy na pewno zdrowa? Celebryci i nie tylko oni oszaleli na punkcie diety pudełkowej. 800, 1000, a może 1500...

zobacz więcej

Portal diety.nfz.gov.pl działa od lutego 2019 r. Daje możliwość obliczenia wskaźnika masy ciała BMI (ang. Body Mass Index). Na stronie dowiemy się następnie, czy nasza waga jest prawidłowa, lub też jak bardzo jest powyżej normy. Dowiemy się, jaka jest najmniejsza ilość kalorii, którą dana osoba musi dostarczyć do swojego organizmu oraz ilość energii, która jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania przy określonym trybie życia.

Na portalu znaleźć można propozycje jadłospisów dla pięciu typów kaloryczności (1200, 1500, 1800, 2500, 3000 kcal), opartych o dietę DASH, która – jak pisze NFZ – na równi z dietą śródziemnomorską, jest uważana za najzdrowszą dietę świata i ma rekomendacje towarzystw naukowych, m.in. diabetologicznego czy kardiologicznego.

NFZ deklaruje, że planuje rozszerzyć ofertę planów żywieniowych o kolejne przepisy, uwzględniając sezonowość produktów oraz ich dostępności dla przeciętnego obywatela.

Dieta DASH jest przeznaczona dla osób zdrowych, ewentualnie z lekkim nadciśnieniem czy stanem przedcukrzycowym (niska zawartość sodu i cukrów w proponowanych przepisach).

Dieta bezmięsna ryzykowna dla zdrowia mózgu

Eliminacja mięsa z jadłospisu to praktyka ciesząca się w ostatnim czasie coraz większą popularnością. Stosowanie diety bezmięsnej ma jednak swoją...

zobacz więcej

NFZ zapowiada, że w 2020 roku chce udostępnić plany żywieniowe również dla osób, które żyją z chorobą bądź nietolerancją na niektóre pokarmy, np. cukrzycą, osteoporozą, Hashimoto. Jadłospisy te też w głównej mierze będą bazowały na diecie DASH. Kolejnym krokiem będzie przygotowanie m.in. diety DASH Senior w dwóch kalorycznościach.

Najwięcej wejść na stronę diety.nfz.gov.pl odnotowano w listopadzie ub. r.; było to 431 tys. 351. Rekord dzienny padł 2 stycznia 2020 r. kiedy stronę otwarto 36 tys. 991 razy. – Można to tłumaczyć noworoczną chęcią zmiany swojego trybu życia w zakresie odżywiania – wskazuje dyrektor Biura Komunikacji Społecznej NFZ Sylwia Wądrzyk.

Z danych Funduszu wynika, że najliczniej i najczęściej korzystają z portalu mieszkańcy Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Katowic i Poznania, ale – jak akcentuje Wądrzyk– cieszy, że po zdrowe przepisy i propozycje zbilansowanej diety sięgają również mieszkańcy mniejszych miast i miejscowości, takich jak: Sochaczew, Kutno, Wadowice, Hajnówka czy Ustrzyki Dolne.

Najwięcej użytkowników pochodzi oczywiście z Polski, z portalu korzystają również osoby, które przebywają poza granicami m.in. z Wielkiej Brytanii, Niemiec, USA, Kanady, Szwecji, Danii czy nawet odległej Australii.

Działania NFZ związane z prawidłowym odżywianiem wspierane są filmami dotyczącymi ćwiczeń dla dzieci (poziom łatwy i trudny) oraz dorosłych (poziom łatwy i średni) oraz kobiet w ciąży.

źródło:

Zobacz więcej