RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Jeden pochopny SMS kosztował go prawie 10 tys. zł

Policjanci nagłaśniają sprawę ku przestrodze (fot. Shutterstock/leungchopan)

Mieszkaniec Elbląga otrzymał SMS-a z prośbą o dopłatę do zamówionej paczki. Brakowało 90 groszy. W wiadomości był też link, za pośrednictwem którego miał dokonać płatności. – Kliknął. Z konta zniknęło prawie 10 tys. zł – wyjaśnia kom. Krzysztof Nowacki z KMP w Elblągu.

Wykorzystali seniora jako kuriera wyłudzonych pieniędzy. Był pewny, że to tajna akcja CBŚP

Policja udaremniła próbę wyłudzenia pieniędzy metodą „na prokuratora”. Przestępcy jako kuriera wykorzystali nieświadomego swojej roli 77-latka....

zobacz więcej

Autor SMS-a poinformował odbiorcę, że jeśli nie otrzyma dopłaty, transakcja zostanie anulowana i towar nie trafi do zamawiającego. Sprawę dopłaty miał ułatwić i przyśpieszyć link zmieszczony w wiadomości.

Link został kliknięty nawet dwukrotnie. Mieszkaniec Elbląga spodziewał się, że z konta pobrane zostanie 1,80 zł. Jednak zniknęło prawie 10 tys.

Policjanci nagłaśniają sprawę ku przestrodze i aby pokazać różne możliwości, do których uciekają się oszuści. Kom. Krzysztof Nowacki podkreśla, by uważać na podejrzane wiadomości i nie klikać w nieznane linki.

Wskazuje, że z pozoru błaha transakcja na niewielką sumę może być pretekstem wyłudzenia sporych pieniędzy. Bywa, że z konta znika wszystko co na nim jest. Przestępcy cały czas udoskonalają swoje metody.

Oszustom za wyłudzenie grozić nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

źródło:
Zobacz więcej