RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Smak Polski”. Serial przybliża Amerykanom naszą kuchnię i kulturę

O polskiej kuchni opowiada urodzona w Małopolsce amerykańska aktorka Aleksandra August (fot. TT/FlavorofPoland)

Twórcy nowego amerykańskiego serialu telewizyjnego „Flavor of Poland” (Smak Polski) chcą pokazać, że polska kuchnia i polska kultura to nie tylko pierogi i kiełbasa. Pierwszy z 13 odcinków serialu pokazały już stacje telewizji publicznej w Nowym Jorku i w Chicago.

Kongres 60 Milionów w Nowym Jorku. Celem promocja Polski i integracja Polonii

Promocja Polski, łączenie rodaków z ojczyzny z mieszkającymi za granicą oraz jednoczenie Polonii przyświecają organizatorom 9. edycji Kongresu 60...

zobacz więcej

Serial wyprodukowany przez American Public Televison (APT) będzie także pokazany przez telewizję publiczną w Detroit, drugim po Chicago największym skupisku Amerykanów polskiego pochodzenia w rejonie Wielkich Jezior i przez inne stacje telewizyjne, wchodzące do systemu amerykańskiej telewizji publicznej.

Przewodniczką po polskiej kuchni, polskich obyczajach i polskiej kulturze w serialu „Flavor of Poland” jest wychowana w Chicago aktorka Aleksandra August. Urodzona w miasteczku Tuchów w powiecie tarnowskim na wschód od Krakowa, przyjechała do Stanów Zjednoczonych razem z rodzicami, kiedy miała trzy lata.

August, cytowana na portalu telewizji publicznej WTTP w Chicago, powiedziała, że mimo istnienia dużych skupisk polonijnych, takich jak w Chicago, polska kuchnia, jej różnorodność i bogactwo, jest praktycznie nieznana w Stanach Zjednoczonych. – Uważam, że Amerykanie znakomicie znają kuchnię włoską i włoską kulturę, są oswojeni z kuchnią meksykańską i chińską. Jednak nie mają informacji o polskiej kulturze i polskiej kuchni, dlatego staraliśmy się to nadrobić – powiedziała August.Osoby zaangażowane w produkcję serialu, wzorowanego na innych programach kulinarno-podróżniczych, odwiedziły 30 miejscowości w Polsce. Podczas tej podróży aktorka rozmawiała z kuchmistrzami, historykami, krytykami kulinarnymi i mieszkańcami.

August zwróciła uwagę na renesans kuchni polskiej, jaki miał miejsce po upadku komunizmu. – Teraz widać, że Polscy kuchmistrze sięgają w przeszłość, korzystają z tego, co rośnie w kraju, czerpią z tradycji, która ma setki lat – powiedziała.

źródło:

Zobacz więcej