RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Centralny magazyn węgla energetycznego już za kilka dni

Nadwyżki węgla to między innymi efekt ciepłej zimy (fot. Shuterrstock/Curioso)

W ciągu kilku dni powinien powstać centralny magazyn rezerw węgla energetycznego, do którego mają trafiać nadwyżki, tak by nie powodować zastoju w kopalniach – poinformował w piątek wiceminister aktywów państwowych Adam Gawęda. Dodał, że zapasy węgla w kopalniach przekraczają 3 mln ton.

Wicepremier Sasin: Polski węgiel i górnictwo mają przyszłość

Polski węgiel i górnictwo mają przyszłość; nie musimy dziś mówić, że to gałąź gospodarki, która ma nieuchronnie zmierzać do końca – mówił minister...

zobacz więcej

– Sytuacja w polskich kopalniach jest stabilna. Ministerstwo Aktywów Państwowych podjęło działania, by we wszystkich kopalniach odblokować zapasy, tak by można było prowadzić bezpieczną działalność, wydobycie – przekazał wiceminister.

Gawęda poinformował, że trwają rozmowy ze spółkami wydobywczymi i energetycznymi na temat stworzenia centralnego magazynu węgla energetycznego, który ma zaspokoić potrzeby energetyki, a także umożliwić dalsze wydobycie węgla przez kopalnie.

Pytany przez dziennikarzy, kiedy miałby on powstać, odpowiedział, że ma się to wydarzyć „w najbliższym czasie, kilku dni". Dodał, że miałby on zmagazynować ok. 1 mln ton węgla. Jak wyjaśnił, obecnie zapasy węgla w kopalniach przekraczają 3 mln ton, a w energetyce ok. 1 mln ton. Zwrócił uwagę, że wynika to m.in. z ciepłej zimy.

Wiceminister podkreślił, że w porównaniu do 2018 roku znacznie – o blisko 3 mln ton – zmniejszył się import węgla w 2019 roku (o blisko 3 mln ton).

Ministerstwo odpowiadając na interpretację poselską niedawno informowało, że od stycznia do września 2019 r. Polska sprowadziła 8 mln ton węgla z Rosji. Dodano, że w tym samym okresie import węgla kamiennego ogółem wyniósł 12,3 mln ton, a krajowe wydobycie to 46 mln ton.

Gawęda dodał w rozmowie z dziennikarzami, że decyzja w sprawie ewentualnej zmiany projektu budowy elektrowni w Ostrołęce, jeśli miałaby zostać podjęta, to powinna zapaść jak najszybciej.

– Czy nastąpią zmiany, to się okaże po uzgodnieniach inwestorów. Inwestycja jest realizowana. Ewentualna zmiana projektu, jeśli miałaby nastąpić warunkowana jest tym, że inwestycja trwa. W związku z tym decyzja musiałaby być podjęta jak najszybciej – powiedział wiceminister.

źródło:

Zobacz więcej