Raport

Epidemia koronawirusa

Eksperci: Ceny na stacjach paliw będą spadać

Ograniczenie wydobycia nie wpłynęło na deficyt ropy na rynku (fot. arch. PAP/Wojciech Pacewicz)

Zamiast podwyżek, eksperci spodziewają się spadku cen na stacjach paliw – informuje „Gazeta Polska Codziennie”. Według specjalistów cena benzyny Pb95 powinna spaść poniżej 5 zł za litr.

Sytuacja na Bliskim Wschodzie wpłynęła na wzrost cen ropy w USA

Ceny ropy w USA rosną. Doniesienia z Bliskiego Wschodu znów mocniej zaniepokoiły globalnych inwestorów po tym, gdy doszło do ostrzelania...

zobacz więcej

Jak przypomina dziennik, na wzrosty cen ropy naftowej miała wpłynąć decyzja krajów OPEC (Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową) o ograniczeniu wydobycia tego surowca. Produkcja została znacząco zmniejszona przez Arabię Saudyjską i Irak, a w mniejszym stopniu także przez Iran, Libię oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Ograniczenie wydobycia nie wpłynęło jednak na deficyt ropy na rynku – zauważa „GPC”. Zdaniem Michała Staniaka, cytowanego przez dziennik eksperta XTB, cena za benzynę Pb95 powinna spaść na stacjach paliw poniżej 5 zł.

Jak podkreśla redakcja „GPC”, słowa Staniaka potwierdza monitoring stacji paliw, przeprowadzony przez użytkowników aplikacji tu tankuj oraz portal E-petrol.pl. W połowie bieżącego miesiąca cena za litr benzyny Pb95 wzrosła tylko o grosz i wynosi średnio 4,98 zł – zwraca uwagę E-petrol.pl.

Z kolei cena benzyny Pb98 poszła w górę o 2 gr i wynosi 5,30 zł za litr. Olej napędowy kosztuje tyle samo, co przed tygodniem (5,19 zł/l); nie zmieniła się również średnia cena autogazu, utrzymująca się na poziomie ok. 2,37 zł/l.

źródło:
Zobacz więcej