RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Umowa handlowa USA-Chiny: demokraci atakują Trumpa

Dokument przewiduje m.in. zwiększenie zakupów amerykańskich produktów przez ChRL (fot. PAP/EPA/ERIK S. LESSER)
Dokument przewiduje m.in. zwiększenie zakupów amerykańskich produktów przez ChRL (fot. PAP/EPA/ERIK S. LESSER)

Zawarcie częściowego porozumienia z Chinami pokazało fiasko prowadzonej przez prezydenta Donalda Trumpa wojny handlowej z tym krajem – powiedziała demokratyczna przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi.

Amerykańsko-chińska wojna handlowa. Waszyngton zdecydował w sprawie ceł

Stany Zjednoczone utrzymają cła na chiński eksport do czasu zakończenia drugiej fazy negocjacji handlowych między obydwoma krajami – oświadczył...

zobacz więcej

– Ceremonia podpisania umowy była niczym więcej niż tylko spektaklem telewizyjnym, który miał zakryć kompletny brak postępów w negocjacjach – podkreśliła Pelosi.

Jej zdaniem wojna handlowa z Chinami wyrządziła ogromne i trwałe szkody amerykańskiej gospodarce. Nancy Pelosi skrytykowała także Trumpa za to, że eskalował konflikt handlowy z Pekinem, nie współpracując przy tym z Unią Europejską, Japonią i innymi krajami. Taka współpraca - jak podkreśliła Pelosi - mogłaby skłonić Chiny do większych ustępstw.

Po blisko dwóch latach od rozpoczęcia konfliktu, prezydent Donald Trump i wicepremier Chin Liu He podpisali pierwszą część porozumienia handlowego z Chinami. Dokument przewiduje m.in. zwiększenie zakupów amerykańskich produktów przez ChRL i ograniczenie wojny celnej.

Podczas ceremonii w Białym Domu obie strony podkreślały, że porozumienie, które wchodzi w życie w 30 dni od jego podpisania, jest korzystne dla USA, Chin i całego świata. Wskazywały też, że dokument stanowi ważny pierwszy krok w dalszych rozmowach handlowych między stronami.

źródło:

Zobacz więcej