RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Juszczyszyn pojedzie do Sejmu. Będzie oglądał listy poparcia do KRS

Sędzia Paweł Juszczyszyn pojedzie do Sejmu (fot. arch. PAP/Tomasz Waszczuk)

Sąd Okręgowy w Olsztynie zarządził oględziny zgłoszeń oraz list osób popierających kandydatów na członków Krajowej Rady Sądownictwa – poinformował rzecznik prasowy sądu. Dodał, że sędzia Paweł Juszczyszyn pojedzie do Kancelarii Sejmu, aby osobiście przejrzeć listy poparcia. To kancelaria zaproponowała przyjazd Juszczyszynowi.

Sędzia Juszczyszyn złożył skargę na decyzję o odwołaniu go z delegacji

Do Ministerstwa Sprawiedliwości wpłynęła skarga sędziego Pawła Juszczyszyna na decyzję o odwołaniu go z delegacji do olsztyńskiego sądu okręgowego...

zobacz więcej

Jak podaje w komunikacie rzecznik sądu sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski, oględziny tych dokumentów sąd wyznaczył na 21 stycznia 2020 r. w siedzibie Kancelarii Sejmu.

Wyjaśnia, że w poniedziałek do olsztyńskiego sądu wpłynęło pismo Kancelarii Sejmu „z wnioskiem o przeprowadzenie przez sąd dowodu poprzez przejrzenie oryginałów dokumentów objętych postanowieniem z 20 listopada 2019 r. w zakresie zgłoszeń kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa i wykazów obywateli, którzy udzielili poparcia kandydatowi na członka Krajowej Rady Sądownictwa w siedzibie Kancelarii Sejmu”.

Kancelaria Sejmu wniosek uzasadniła obowiązkiem ochrony danych osobowych 3124 obywateli objętych wykazem.

Rzecznik dodał, że Sąd Okręgowy w Olsztynie postanowił „zarządzić oględziny przez cały skład sądu w osobie Pawła Juszczyszyna oraz protokolanta oryginałów dokumentów” oraz oświadczeń obywateli lub sędziów o wycofaniu poparcia dla tych kandydatów.

Oględziny dokumentów mają się odbyć 21 stycznia. Sąd wezwał na nie szefową Kancelarii Sejmu Agnieszkę Kaczmarską i zobowiązał „do ułatwienia dostępu do opisanych tam dokumentów pod rygorem skazania na grzywnę w przypadku niezastosowania się bez uzasadnionych przyczyn do zarządzenia w przedmiocie oględzin”.

źródło:
Zobacz więcej