RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezydent Korei Południowej: Są szanse na dialog z Pjongjangiem

Mieszkańcy Korei Południowej obawiają się agresywnych działań reżimu Kim Dzong Una (fot. PAP/EPA/JEON HEON-KYUN)

Prezydent Korei Południowej Mun Dze In oświadczył , że jest jeszcze zbyt wcześnie, aby mówić o zerwaniu rozmów na temat denuklearyzacji między USA i Koreą Północną. Zdaniem Muna Pjongjang nie zatrzasnął drzwi przed dalszymi rozmowami.

Donald Trump złożył Kim Dzong Unowi życzenia urodzinowe

Północnokoreańska agencja KCNA poinformowała, że prezydent USA Donald Trump przesłał przywódcy Kim Dzong Unowi życzenia urodzinowe. Resort spraw...

zobacz więcej

W opinii Muna, który wystąpił na konferencji prasowej w pałacu prezydenckim, niedawny list prezydenta USA Donalda Trumpa do przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z okazji jego urodzin jest „dobrą oznaką”, która świadczy o zaangażowaniu na rzecz kontynuowania dialogu.

– Niektórzy wyrażali obawy przed nową serią prowokacji przed urodzinami przewodniczącego Kima. Zamiast tego prezydent Trump przesłał mu życzenia urodzinowe, aby podkreślić gotowość do rozmów. To był wspaniały pomysł – ocenił Mun.

Zdaniem południowokoreańskiego prezydenta Pjongjang zasygnalizował, że drzwi do rozmów nie są zamknięte oraz że mogą one być wznowione, jeśli jego warunki zostaną przyjęte. – Obecnie nie ma rozmów między USA i Koreą Północną, ale powiedziałbym, że obaj przywódcy – prezydent Trump i przewodniczący Kim – nadal ufają sobie i kontynuują starania – powiedział Mun.

W ubiegły weekend Pjongjang potwierdził, że otrzymał list od Trumpa, ale równocześnie skrytykował Koreę Południową za próby „mieszania się" w stosunki amerykańsko-północnokoreańskie.

Przedstawiciel MSZ Korei Północnej oświadczył, że chociaż Kim lubi Trumpa jako człowieka, to nie będzie podejmował decyzji politycznych na tej podstawie.

źródło:

Zobacz więcej