RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„30 lat temu zostawiliśmy świat, w którym zinstytucjonalizowano kłamstwo”

Węgrzy cierpieli pod rządami komunistów (fot. arch.PAP/EPA/Tamas Kovacs)

Rok 1990 był dla Węgier przełomowy, oznaczał bowiem koniec świata, w którym Węgrzy byli podwładnymi okupantów – oświadczył prezydent Węgier Janos Ader na przyjęciu dla korpusu dyplomatycznego w Budapeszcie.

Wicepremier Węgier: Jan Paweł II był kluczową postacią w procesie obalenia komunizmu

Wykonany z brązu pomnik św. Jana Pawła II został w sobotę odsłonięty w Piliscsabie, niedaleko Budapesztu w obecności wicepremiera Węgier Zsolta...

zobacz więcej

– 30 lat temu zostawiliśmy za sobą świat, w którym zinstytucjonalizowano kłamstwo: historia była przeinaczana, rewolucję 1956 roku nazywano kłamliwie kontrrewolucją, fałszowano dane gospodarcze, wypierano się grzechów i wtrącano do więzienia niewinnych – mówił Ader.

Jak dodał, za komunizmu Węgrzy nie byli obywatelami, tylko podwładnymi okupantów, a sieć konfidentów dbała o to, by zawsze mieli powód, aby bać się mówienia prawdy. – 30 lat temu zostawiliśmy za sobą świat, gdzie tworzenie wspólnoty z innymi było zakazane, gdzie pochodzenie było piętnem, a wiarę należało ukrywać – powiedział prezydent.

Jak przypomniał, pierwszy premier wyłoniony w wolnych wyborach Jozsef Antall po zaprzysiężeniu w parlamencie 23 maja 1990 roku wyraził nadzieję, że Węgry przyłączą się wreszcie do Europy nie z „jednostronną miłością”, tylko wzajemnym szacunkiem.

Od tego czasu – jak zaznaczył Ader – Węgry przeszły długą drogę, bo stały się członkiem UE i NATO. – Nie prosiliśmy o jałmużnę z europejskiego stołu, tylko zajęliśmy miejsce, które od dawna nam się należało – oświadczył.

Podkreślił, że najpiękniejszą tradycją Europy jest to, że wszystkie państwa wspólnie kształtują przyszłość, kierując się własnymi doświadczeniami z przeszłości i celami narodowymi, a przy tym europejskimi wartościami. Jak ocenił, poprzez członkostwo Węgier w Uni Europejskiej Europa wzbogaciła się o żarliwego, broniącego prawdy członka, który jest otwarty na wszelkie konstruktywne rozwiązania.

Pierwsze wolne wybory na Węgrzech po upadku komunizmu odbyły się 25 marca i 8 kwietnia 1990 roku. Zdecydowanie wygrało je centroprawicowe Węgierskie Forum Demokratyczne, które wraz z Węgierską Partią Drobnych Rolników i Chrześcijańsko-Demokratyczną Partią Ludową utworzyło rząd na czele z Antallem.

źródło:

Zobacz więcej