RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Gwiezdny pył z meteorytu starszy od Układu Słonecznego

Gwiezdny pył w meteorycie Murchison ma przeszło 7 mld lat (fot. US/ Department of Energy)

Meteoryt Murchison, który spadł w Australii w 1969 roku, nie przestaje zadziwiać naukowców. Odkryto w nim gwiezdny pył starszy od naszego Układu Słonecznego o miliardy lat.

„Gwiazdy śmierci” w pobliżu Ziemi – czy jest się czego obawiać?

Gdy ostatni raz, blisko tysiąc lat temu, w naszej Galaktyce wybuchła supernowa, umierająca gwiazda była tak jasna, że widziano ją na niebie nawet w...

zobacz więcej

Meteoryt został znaleziony nieopodal miasta Murchison w stanie Wiktoria w południowej Australii. Zebrano wiele jego odłamków o łącznej wadze ponad 100 kg, w tym największy o wadze 7 kg.

Odkryto w nich kilkanaście aminokwasów białkowych pozaziemskiego pochodzenia – cząsteczek zasad azotowych uracylu i ksantyny wchodzących w skład nukleotydów, prekursorów molekuł tworzących kwasy RNA i DNA. Było to pierwsze potwierdzone odkrycie takich substancji w materii pochodzącej z kosmosu.

W poniedziałek australijscy naukowcy ogłosili, że we fragmentach meteorytu odkryto również 40 ziaren kosmicznego pyłu, z których najstarsze ma około 7 mld lat. Jest to najstarsza materia na Ziemi, starsza o około 2,5 mld lat od Słońca, Ziemi i reszty naszego Układu Słonecznego.

Astronomowie wskazują, że gwiezdny pył to kapsuła czasu, która daje nam bezpośredni wgląd w formowanie się naszej galaktyki, Drogi Mlecznej.

– Choć pracuję nad tym meteorytem od niemal 20 lat, ciągle jestem zafascynowany, że możemy poznać historię naszej galaktyki z kawałka skały – powiedział współautor badań Philipp Heck.

źródło:
Zobacz więcej