RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

PKB w Polsce zwolni. Są wyniki raportu Banku Światowego

Ekonomiści Banku Światowego oceniają, że tempo wzrostu światowej gospodarki jest stosunkowo niskie (fot. arch.PAP/Radek Pietruszka)

Tempo wzrostu PKB w 2019 wyniosło w Polsce 4,3 proc., w 2020 roku będzie to 3,6 proc. – prognozują analitycy Banku Światowego w styczniowym raporcie. W 2021 r. BŚ przewiduje wzrost PKB o 3,3 proc., w 2022 r. 3,1 proc. Prognozy są zbieżne z październikowym raportem.

PKB w Polsce to jeden z najlepszych rezultatów w UE [INFOGRAFIKA]

Produkt Krajowy Brutto w Unii Europejskiej w II kwartale 2019 roku wyniósł 1,4 proc. rdr, a w Polsce 4,2 proc. To jeden z najlepszych rezultatów w...

zobacz więcej

Ekonomiści Banku Światowego oceniają, że tempo wzrostu światowej gospodarki jest stosunkowo niskie. Ich zdaniem głównymi czynnikami ryzyka dla światowej gospodarki są: konflikty w handlu międzynarodowym, zawirowania na rynkach finansowych, niechęć do ryzyka i liczne napięcia geopolityczne.

Ministerstwo Finansów napisało w informacji dotyczącej prognozy BŚ, że znaczące osłabienie tempa wzrostu produktywności oraz wzrost zadłużenia są szczególnie widoczne wśród gospodarek wschodzących i rozwijających się.

Dodano, że głównymi wyzwaniami dla nich są wzmocnienie fundamentów makroekonomicznych, usprawnienie polityki podatkowej i poprawa klimatu dla biznesu, dążenie do integracji handlu oraz odbudowa wzrostu produktywności przy zapewnieniu ochrony najuboższych.

W latach 2019 i 2020 BŚ przewiduje globalny wzrost PKB na poziomie odpowiednio 2,4 proc. i 2,5 proc., w tym dla: USA – 2,3 proc. i 1,8 proc., dla strefy euro – 1,1 proc. i 1,0 proc., Japonii – 1,1 proc. i 0,7 proc., Chin – 6,1 proc. i 5,9 proc. W porównaniu do prognoz z czerwca 2019 r. oznacza to w każdym przypadku, oprócz Japonii, obniżenie prognozy wzrostu.

źródło:
Zobacz więcej