Powstał niezwykle realistyczny prototyp sztucznego człowieka

Na targach CES 2020 pokazano prototyp sztucznego człowieka (fot. PAP/EPA/ETIENNE LAURENT)

Na targach CES 2020 zaprezentowano prototyp sztucznego człowieka. Nie jest zwykłym asystentem głosowym ani robotem, ale raczej chatbotem wideo, który poznaje preferencje ludzi i odpowiada na ich pytania w niezwykle realistyczny sposób. Jego wygląd, gestykulacja i sposób wypowiadania się sprawiają, że do złudzenia przypomina człowieka.

Definicja człowieka do zmiany? Maskonury też używają narzędzi

Ptaki morskie z gatunków maskonurów nie przestają zaskakiwać. Dwukrotnie zaobserwowano, że potrafią posługiwać się narzędziami; niewykluczone, że...

zobacz więcej

Chatbot to rodzaj animowanego awatara, program komputerowy, wizualizowany na ekranie komputera lub smartfonu często pod postacią człowieka. Na ogół jest wykorzystywany w biznesie. Klienci firm, które używają chatbotów, mają odnosić wrażenie, że rozmawiają z prawdziwym przedstawicielem firmy.

Do tej pory program rzadko korzystał ze sztucznej inteligencji. Firmom się nie opłacało w to inwestować, bo i tak wielu ludzi uważało, że rozmawiają żywym człowiekiem. Ale teraz dla tych bardziej wymagających zespół badawczy start-upu STAR Labs opracował inteligentnego chatbota Neona.

Firma przypuszcza, że użytkownicy zechcą używać jako np. instruktora jogi, prezentera telewizyjnego, rzecznika, aktora filmowego, doradcy finansowego.

Naukowcy odkryli nowe właściwości neuronów. Ogromna moc obliczeniowa mózgu

Niespotykane wcześniej właściwości elektryczne neuronów znajdujących się w drugiej i trzeciej warstwie kory mózgowej zidentyfikowali badacze z...

zobacz więcej

Lista zastosowań jest bardzo długa, pojawia się więc pytanie, czy takie rozwiązanie spodoba się pracodawcom i czy „mniej inteligentni, za to drożsi” pracownicy powinni zacząć intensywnie myśleć o bardzo wczesnej emeryturze.

Neon ma się uczyć ludzkich zachowań i reagować (w tym odpowiadać na pytania) z opóźnieniem milisekundy. Nauczy się np. rozpoznawać klienta jak barman, otoczy opieką niczym trener personalny. Zmieni się w towarzysza, powiernika.

Star Labs twierdzi, że awatary mają własne emocje i wspomnienia. Ale to po prostu marketingowe określenie symulacji emocji i bazy danych.

Z Neonem można pogadać na razie tylko na targach CES 2020. Firma chce go wdrożyć do produkcji do końca roku.

źródło:
Zobacz więcej