RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Albania po tragicznym trzęsieniu ziemi. Wydano kilkanaście nakazów aresztowania

Wiele osób zginęło w nielegalnie postawionych budynkach (fot. PAP/EPA/VALDRIN XHEMAJ)

Albańska prokuratura wydała kilkanaście nakazów aresztowania w związku ze śmiercią 51 osób w wyniku trzęsienia ziemi, które nawiedziło ten kraj w ubiegłym miesiącu. W sobotę w sprawie zatrzymano dziewięć osób.

Potężne trzęsienie ziemi w Albanii. Pod gruzami zginęło kilkadziesiąt ludzi

Do 40 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi, które we wtorek nad ranem nawiedziło Albanię, w tym stołeczną Tiranę i okolice –...

zobacz więcej

Policja i prokuratura podkreślają, że ze wstępnego dochodzenia wynika, iż „do utraty przez ludzi życia w zawalonych budynkach doszło też przez to, że budowlańcy, inżynierowie i właściciele nie przestrzegali przepisów, norm i standardów bezpieczeństwa budowlanego”.

Wydano 17 nakazów aresztowania. Wśród stawianych zarzutów są pozbawienie życia i nadużycie władzy.

Dwie osoby zatrzymane w sobotę na podstawie zarzutów o pozbawienie życia to właściciele dwóch hoteli w mieście Durres. W wyniku ich zawalenia się zginęły cztery osoby. Policja podkreśliła, że oba hotele były zbudowane nielegalnie.

Trzeci zatrzymany to manager hotelu dla policjantów, w którym po trzęsieniu ziemi znaleziono zabitego wysokiej rangi funkcjonariusza.

Według policji niektórzy z poszukiwanych opuścili kraj po kataklizmie, do którego doszło 26 listopada. W wyniku trzęsienia ziemi około 14 tys. ludzi pozostało bez dachu nad głową.

Agencja Reutera zaznacza, że w latach 90. wielu Albańczyków przeniosło się bliżej miast, budując domy bez ścisłej kontroli ze strony władz. Liczne budynki zostały później zalegalizowane w ramach walki o głosy wyborców oraz dążenia do urbanizacji terenów.

źródło:

Zobacz więcej