RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Powstaje osiedle z drukarki. „Szybciej, taniej i bezpieczniej”

Łącznie do końca 2020 roku ma powstać 50 domów (fot. mat.pras./Icon)

W Meksyku powstaje pierwsze osiedle budowane przez… drukarkę 3D. Właśnie powstały dwa pierwsze domy. Są tanie w produkcji i mają być odporne na trzęsienia ziemi.

Domy na Marsie z drukarki 3D. Zamieszkają w nich astronauci

Nowojorska firma AI Space Factory wygrała zorganizowany przez NASA konkurs na projekt domów na Marsie. W przyszłości mają w nich zamieszkać...

zobacz więcej

Budynki powstały w mieście Nacajuca w stanie Tabasco. Każdy z domów ma 47 metrów kwadratowych powierzchni i składa się z dwóch sypialni, pokoju dziennego, kuchni oraz łazienki. Zbudowało je urządzenie o nazwie Vulcan II – 10-metrowa drukarka 3D. Przygotowanie każdego trwa zaledwie kilka dni.

Łącznie do końca 2020 roku ma powstać 50 domów, które wytrzymają trzęsienia ziemi i będą odporne na powodzie. Lokalne władze przekazały teren pod budowę i będą odpowiedzialne za przygotowanie infrastruktury – doprowadzą drogi, elektryczność i media.

Za projekt odpowiadają amerykańska organizacja non-profit New Story oraz firma Icon i meksykańskie przedsiębiorstwo Echale. „Drukowane domy mogą być budowane szybciej, taniej i bezpieczniej” – zachwala deweloper.

Jason Ballard, prezes i współzałożyciel firmy Icon, która stworzyła wyjątkową drukarkę, wskazał, że nowa technologia „może zmienić świat”. – Dostarczamy wysokiej jakości produkt ludziom, których nie stać na inny dom. Teraz będą mogli zamieszkać w domu, z którego każdy mógłby być dumny” – podkreślił.

źródło:
Zobacz więcej