RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wałęsa straszy milionowym marszem na Warszawę. „Będę na czele”

Lech Wałęsa krytykuje reformę sądownictwa (fot. PAP/Jan Dzban)

Nie można pozwolić na zniszczenie niezależnego sądownictwa – oświadczył były prezydent Lech Wałęsa. Zagroził, że jeżeli PiS „uruchomi proces likwidacji sądownictwa”, zorganizuje milionowy marsz na Warszawę.

Prezydent o sędziach: Poziom zakłamania tego towarzystwa mnie osłabia [WIDEO]

Prezydent Andrzej Duda w ostrych słowach skrytykował środowisko sędziowskie. – Poziom zakłamania tego towarzystwa i jego hipokryzji mnie osłabia –...

zobacz więcej

„Za wszelką cenę nie można pozwolić na zniszczenie niezależnego sądownictwa. Dość ustępstw. Jeśli PiS uruchomi proces likwidacji sądownictwa, wzywam do ponad milionowego marszu na Warszawę i zrobienia porządku, będę na czele” – napisał Wałęsa na Twitterze.

Wielu internautów skrytykowało pomysł byłego prezydenta. „Sny o potędze, czyli przygniotło go jego własne ego – za dużo mu klaskali za granicą i zatracił dystans do tego co w kraju”, „Najpierw »walczy« o wolną Polskę, a teraz będzie ją atakował. Wstyd Panie Wałęsa” – to tylko niektóre z komentarzy. „Milion to za mało, PiS w wyborach dostał ponad 8 milionów głosów” – zwrócił uwagę jeden z internautów. „Agent SB który brał pieniądze ze donosy wzywa!” – ironizował poseł PiS Dominik Tarczyński.

Posłowie PiS złożyli w czwartek wieczorem obszerny projekt nowelizacji przepisów o ustroju sądów i Sądzie Najwyższym, a także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze. Według autorów projektu, nowe rozwiązania mają dyscyplinować sędziów, którzy przekraczają swoje uprawnienia.

Projekt m.in. wprowadza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za: działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz zadziałania o charakterze politycznym.

Autorzy projektu proponują, by – jak napisali w uzasadnieniu – za „najpoważniejsze wykroczenia przeciw wymiarowi sprawiedliwości – obejmujące działania podejmowane w celu kwestionowania istnienia stosunku służbowego osoby powołanej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziowskim – podlegały, co do zasady, karze najsurowszej, to jest karze złożenia z urzędu, ewentualnie karze przeniesienia na inne miejsce służbowe”. Proponowane zmiany dotyczą też Sądu Najwyższego. Chodzi m.in. o poszerzenie kompetencji Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych o rozstrzyganie spraw w przypadku procesowego kwestionowania statusu sędziego lub jego uprawnienia do sprawowania wymiaru sprawiedliwości; rozstrzyganie tych spraw będzie należało wyłącznie do tej Izby. Rozpoznając takie zagadnienie prawne, Izba nie będzie związana uchwałami innych składów SN, nawet jeśli uchwały te uzyskały moc zasady prawnej.

Projekt nakłada też na sędziów i prokuratorów obowiązek poinformowania, do jakich partii należeli przed objęciem stanowiska, w jakich stowarzyszeniach działają oraz o ewentualnie prowadzonych portalach – nawet anonimowo lub pod pseudonimem.

źródło:
Zobacz więcej