RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Nowe pokolenia mają prawo żyć w demokracji i poczuciu bezpieczeństwa”

Po lewej Larisa Ivshyna, po prawej prof. Jewhen Golovakha (fot. Iwona Kowalska)

– Takie spotkania potrzebne są po to, by nowe pokolenia miały świadomość tego, jak chciałyby żyć. Mają prawo żyć w demokracji, wolności i poczuciu bezpieczeństwa – mówił na kongresie poświęconym problemom Ukrainy prof. Jewhen Golovakha, zastępca dyrektora ds. badań w Instytucie Socjologii Narodowej Akademii Nauk Ukrainy (NASU).

Trump wezwał szefa MSZ Rosji do rozwiązania konfliktu z Ukrainą

Prezydent Donald Trump ostrzegł szefa rosyjskiego MSZ Siergieja Ławrowa przed próbami ingerencji Kremla w wybory prezydenckie w USA i wezwał Rosję...

zobacz więcej

10 grudnia w Kijowie obradował Socjologiczny Kongres im. Natalii Paniny, laureatki nagrody ukraińskiej w dziedzinie inżynierii i nauki. Naukowcy zajmujący się socjologią, psychologią i politologią dyskutowali, na czym polega dążenie Ukrainy do wolności i niezależności na świecie. W kongresie brała udział profesor Sławomira Gruszewska z Uniwersytetu Szczecińskiego, od wielu lat zajmująca się społeczno-politycznymi kryzysami na Ukrainie.

– Zebraliśmy naukowców naszych kongresowych spotkań od 2007 do 2018 roku, żeby opowiedzieli nam o swoich osiągnięciach i podzielili się naukowymi doświadczeniami z obszaru socjologii, psychologii i polityki – mówił prof. Jewhen Golovakha.

– Takie spotkania potrzebne są po to, aby nowe pokolenia miały świadomość w jakim społeczeństwie żyją i jak chcieliby żyć. Taka świadomość kształtuje światopogląd wstępującego pokolenia, która ma prawo żyć w demokracji, wolności i poczuciu bezpieczeństwa – podkreślił profesor.

Struktura kongresu składała się z głównego panelu i pięciu sekcji poświęconych współczesnej socjologii.

Szczyt „czwórki normandzkiej”. „Kommiersant”: nie uzgodniono rozgraniczenia sił w Donbasie

Na szczycie „czwórki normandzkiej” w Paryżu nie udało się uzgodnić dalszego wycofania sił i uzbrojenia walczących w Donbasie stron – podał w...

zobacz więcej

Sekcja pierwsza poświęcona była innowacjom i nowym technologiom, które wprowadza w życie socjologia. Prelegenci w tej części starali się odpowiedzieć na pytanie czy nauka jak socjologia jest w stanie wyjaśnić tempo zmian wynikających z nowych technologii na Ukrainie.

Na to zagadnienie próbowano odpowiedzieć z różnych punktów widzenia: psychologii, politologii, filozofii i ekonomii. Jedna z uczestniczek przybliżyła problem społecznego głosowania związanego z ostatnimi wyborami prezydenckimi na Ukrainie. Natomiast Svetlana Khutka z Międzynarodowego Instytutu Socjologii w Kijowie opowiedziała o pracy z danymi statystycznymi i algorytmami.

Druga była poświęcona tzw. socjologii miejsca. Składała się z trzech aspektów. Naukowcy przedstawili i przeanalizowali funkcjonowanie społeczeństwa z punktu widzenia socjologii miejsca związanej z potrzebami i społecznymi emocjami. Tymi badaniami zajęli się: Dmytro Zayets z Uniwersytetu prywatnego w Charkowie, Natalia Otrischenko z Fundacji badawczej we Lwowie i Alexander Nenko z Instytutu Projektowania i Urbanistyki.

Kolejna sekcja odbyła się pod hasłem „Grupy Społeczne w Kontekście Problemu Sprawiedliwości”. W niej wystąpiła socjolog Oksana Dutchak z Uniwersytetu publicznego w Kijowie im. Igora Sikorskiego, która uczestników kongresu poinformowała o różnicy produktywnej i reproduktywnej pracy kobiet.

Wicepremier Ukrainy: Oczekujemy od Polski pewnych kroków

– Ukraina oczekuje od Polski kroków w kierunku rozwiązania dwustronnych problemów – podkreślił ukraiński wicepremier Dmytro Kułeba. Jak zaznaczył,...

zobacz więcej

Czwarta sekcja odbyła się pod hasłem „Ukraińska socjologia poza jej granicami”. Svetlana Babenko z Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki opowiedziała jak zbudować międzynarodowy program magisterski dla studentów zagranicznych.

Ostatnia sekcja poświęcona była nagrodzeniu wiodących naukowców za wkład w popularyzację i rozszerzenie wiedzy socjologicznej. Jedną z laureatek, która otrzymała nagrodę była redaktor naczelna gazety „Dien”. Larisa Ivshyna, która zademonstrowała historyczny numer gazety „Dien” z 2007 roku, w której na pierwszej stronie znalazł się artykuł opisujący pierwszy kongres im. Natalii Paniny, który miał miejsce 12 lat temu.

Ukraina zaprosiła polski IPN do poszukiwań szczątków ofiar NKWD

Eksperci z polskiego IPN zostali zaproszeni do udziału w pracach poszukiwawczych szczątków ofiar komunizmu, pochowanych na terenie byłego więzienia...

zobacz więcej

W swojej wypowiedzi redaktor naczelna podkreśliła ważność tych spotkań, które na przełomie owych kilkunastu lat pokazały jak zmieniała się struktura społeczna i światopogląd mieszkańców Ukrainy.

– Owe aktywne procesy transformacji dają społeczeństwu przestrzeń dla nowych doświadczeń, ale nie tylko. Społeczna tranformacja jest nieodłącznym elementem społecznego rozwoju społeczeństwa pragnącego wejść do Unii Europejskiej – powiedziała redaktor naczelna gazety „Dien”.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Instytut Socjologii Narodowej Akademii Nauk Ukrainy i Centrum Socjologiczne Ukrainy im Natalii Paniny. Uczestnikami głównego panelu byli założyciele Centrum Socjologii przy Akademii Nauk im. Natalii Paniny, profesor Jewhen Golovakha i Mykoł Churiłow.

Prelegenci biorący udział w kongresie (fot. Iwona Kowalska)

źródło:
Zobacz więcej