RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Silny kontrwywiad, silne gwarancje bezpieczeństwa

Zidentyfikowano dziesiątki podejrzanych o działalność szpiegowską, terroryzm i propagowanie nazizmu (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego w ciągu ostatnich kilku lat zidentyfikowała i zneutralizowała dziesiątki osób podejrzanych o działalność szpiegowską, terroryzm czy propagowanie nazizmu. Wiele z nich czeka na proces, innym nakazano opuszczenie terytorium Polski. Sprawy, o których dowiaduje się opinia publiczna, stanowią niewielki ułamek pracy wykonywanej każdego dnia przez ABW.

Szef ABW dla portalu tvp.info: Celem Rosji jest zakłamanie sytuacji politycznej Polski

Musimy być gotowi – wraz z innymi służbami – do zapobiegania nie tylko zagrożeniom już nam znanym, ale i do reagowania na te do niedawna jeszcze...

zobacz więcej

Od 2015 roku na skutek działań ABW zarzut szpiegostwa (art. 130 kk) postawiono siedmiu osobom. Obecnie toczy się kilka takich postępowań. W większości chodzi o podejrzenie działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji, ale są też przypadki współpracy z chińskim wywiadem. Sprawy o szpiegostwo należą do trudnych, ponieważ nie jest łatwo zebrać mocny materiał dowodowy przeciwko podejrzanym. Równie trudne do uchwycenia są działania agentów wpływu, którzy szkodzą interesom Polski, unikając łamania prawa w sposób jednoznaczny, czy działania o charakterze hybrydowym.

Kilka głośnych przypadków tego typu pochodzi z ostatnich lat, żeby wspomnieć tylko o rosyjskim korespondencie prasowym czy o Dmitriju Karnauchowie, pracowniku naukowym prywatnej uczelni w Pułtusku – również Rosjaninie.

Choć wciąż największym zagrożeniem pozostaje Rosja, to numerem dwa wśród priorytetów ABW jest neutralizacja działań chińskiego wywiadu. Głośnym echem odbiło się aresztowanie jednego z dyrektorów polskiego oddziału koncernu telekomunikacyjnego Huawei oraz zatrzymanie pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Chin Piotra D., byłego pracownika służb specjalnych.

Media: rosyjscy szpiedzy byli w Katalonii podczas referendum

Agenci rosyjskiego wywiadu byli w Katalonii podczas nielegalnego referendum, które odbyło się w tym regionie Hiszpanii w 2017 r. – poinformowały w...

zobacz więcej

Kontrwywiadowcza aktywność państwa polskiego to również administracyjne kroki prewencyjne – zakazy wjazdu, brak lub cofnięcie zgody na pobyt, a także odrzucenie wniosku o przyznanie polskiego obywatelstwa. Od 2015 r. narzędzia tego użyto - na wniosek ABW – wobec 28 osób, których obecność w Polsce zagrażała interesom RP. Osoby te to głównie przybysze ze Wschodu - obywatele państw postsowieckich; ponad połowa z nich posiadała paszporty Federacji Rosyjskiej. Oprócz tego w ciągu ostatnich czterech lat Polska uznała za persona non grata pięciu rosyjskich dyplomatów.

Ważną częścią aktywności polskiego kontrwywiadu jest współpraca ze służbami państw sojuszniczych. Szczególnie w ostatnich latach Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego rozwija współpracę ze służbami specjalnymi państw w regionie Trójmorza oraz ze służbami Stanów Zjednoczonych, co wynika z podobnej oceny zagrożeń. ABW jest jedną z czołowych służb modelujących i inspirujących działania obliczone na neutralizowanie i zapobieganie wrogiej aktywności obcych wywiadów w Europie Środkowo-Wschodniej, ukierunkowanej na rozbicie UE i sparaliżowanie NATO.

Rozpoczęło się postępowanie sprawdzające ABW dot. Mariana Banasia

W poniedziałek 2 grudnia rozpoczęło się postępowanie sprawdzające Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego dotyczące prezesa NIK Mariana Banasia –...

zobacz więcej

Agencja jest również gospodarzem wielu forów wymiany informacji wywiadowczych, o czym można było dowiedzieć się przy okazji upublicznienia przemówienia szefa niemieckiego kontrwywiadu, wygłoszonego w październiku 2018 r. w Warszawie podczas spotkania Klubu Berneńskiego. W Warszawie pojawili się wtedy szefowie służb wywiadowczych państw Unii Europejskiej, Norwegii i Szwajcarii.

O wiarygodności Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego świadczy także fakt, że służby partnerskie regionu liczą się z jej opiniami i propozycjami wspólnych działań, co stabilizuje pozycję ABW w zwalczaniu działalności wywiadowczej i terrorystycznej w Europie Środkowej. Również w oczach służb zza oceanu Agencja postrzegana jest jako instytucja o szczególnym znaczeniu, czego dowodem jest m.in. codzienna współpraca z oficerami amerykańskich służb. W polskim kontrwywiadzie inne służby widzą wartościowego sojusznika. Na taką markę Agencja pracuje od lat.

To właśnie ABW pomogła zidentyfikować jednego z kluczowych agentów rosyjskiego wywiadu wojskowego, którzy kierowali operacją mającą na celu obalenie legalnych władz w Czarnogórze. To również dzięki pracy polskiej Agencji w Szwecji udało się skazać chińskiego agenta pracującego dla wywiadu cywilnego.

Służby wyjaśniają, czego dotyczy postępowanie ABW ws. Banasia

Marian Banaś ostatni raz otrzymał od Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego poświadczenia bezpieczeństwa w 2016 r. i ich dotyczy postępowanie ABW –...

zobacz więcej

Obok zwalczania działalności szpiegowskiej, tak groźnej z punktu widzenia interesów państwa, kolejnym priorytetem ABW jest ochrona obywateli przed zagrożeniem terrorystycznym. W Polsce nie dochodzi do zamachów terrorystycznych, ale zagrożenie terroryzmem jest obecne. Dzięki skutecznym działaniom służb Polacy mogą czuć się bezpiecznie.

Działania ABW pozwoliły również zabezpieczyć odbywające się w Polsce duże wydarzenia o charakterze międzynarodowym: szczyt NATO w Warszawie, Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, Konferencję Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP) w Katowicach czy wreszcie Konferencję Bliskowschodnią w Warszawie.

Także przy zabezpieczeniu tak ważnych wydarzeń kluczowe jest zaufanie, jakim ABW darzą międzynarodowi partnerzy. Do ABW trafiają ważne informacje, pozwalające identyfikować zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski. We współpracy z zagranicznymi służbami, szczególnie z zachodniej Europy, łatwiej jest także identyfikować i eliminować zagrożenie ze strony islamskich terrorystów. ABW działa skutecznie, wykorzystując różne mechanizmy neutralizowania zagrożeń. Na wniosek Agencji 39 osób, których obecność w Polsce wiązało się z zagrożeniem terroryzmem, zostało uznanych za niepożądane na terytorium Polski, a 14 wydalono lub zobowiązano do powrotu.

Służby wyjaśniają, czego dotyczy postępowanie ABW ws. Banasia

Marian Banaś ostatni raz otrzymał od Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego poświadczenia bezpieczeństwa w 2016 r. i ich dotyczy postępowanie ABW –...

zobacz więcej

Ostatnio środek w postaci natychmiastowego wydalenia z Polski, decyzją ministra spraw wewnętrznych i administracji, został zastosowany wobec obywatela Szwecji Antona T., członka organizacji neonazistowskiej, który przyjechał do naszego kraju na szkolenie paramilitarne. Według ABW mężczyzna stwarzał poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa i porządku publicznego. Z kolei zakazem wjazdu do Polski objęto innego działacza środowisk neonazistowskich, Rosjanina Konstantina B. Mężczyzna w ostatnim czasie prowadził ożywioną współpracę z polskimi środowiskami neonazistowskimi.

W ciągu ostatnich czterech lat sąd skazał sześć osób za działalność związaną z terroryzmem. Najgłośniejsza sprawa zakończyła się pod koniec września br., kiedy to 27-letni Dawid Ł. z Radomia w precedensowym procesie usłyszał - na razie nieprawomocny - wyrok czterech lat więzienia za udział w organizacji terrorystycznej działającej na terenie Syrii. W 2018 r. na 8 lat więzienia został skazany obywatel Maroka Abdeljalil A.E.K.

Fake news Onetu. Portal pisał o zatrzymaniu, służby dementują

Wbrew informacjom portalu Onet.pl, ABW nie zatrzymała Grzegorza Ć., jednego z liderów radykalnie nacjonalistycznej grupy Szturmowcy – informuje...

zobacz więcej

Dzięki informacjom zgromadzonym przy tej okazji przez polski kontrwywiad udało się udaremnić zamachy terrorystyczne na terytorium dwóch państw europejskich.

Warto również przypomnieć ujęcie przez ABW w 2016 r. współpracownika zamachowców z Paryża - Mourada T. Jego proces był pierwszą w Polsce sprawą dotyczącą bezpośredniego współpracownika jednej z najważniejszych osób w strukturze tzw. Państwa Islamskiego. W marcu 2019 r. Mourad T. usłyszał wyrok 3 lat i 8 miesięcy pozbawienia wolności.

Dzięki skuteczności ABW udało się również uniknąć tragedii, do jakiej mogłoby dojść, gdyby swoje plany zrealizował zatrzymany w maju tego roku na terenie Warszawy Mikołaj B. Jest on podejrzany o to, że przygotowywał się do przeprowadzenia zamachu terrorystycznego w miejscu publicznym w ramach zemsty na przeciwnikach religii islamskiej.

Z kolei na początku grudnia ABW zatrzymała radykalnego islamistę planującego zamach w Puławach. Na mocy decyzji sądu Maksym S. przebywa obecnie w areszcie.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego podejmuje szereg działań służących przeciwdziałaniu niekontrolowanym powrotom zagranicznych bojowników – zarówno obywateli RP, jak i cudzoziemców wykorzystujących obszar Polski jako miejsce tranzytu. Nic nie wskazuje na to, aby potencjalne zagrożenie ze strony radykałów, w tym islamskich fanatyków, miało się zmniejszyć.

Mieli chronić ukraiński seksbiznes. Areszt dla czterech funkcjonariuszy

Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia przychylił się do wniosków prokuratury o zastosowanie trzymiesięcznego aresztu wobec czterech funkcjonariuszy...

zobacz więcej

Wśród priorytetów ABW należy również wymienić przeciwdziałanie terrorystycznej propagandzie.

Propaganda stanowi kluczową rolę w działalności terrorystycznej, ponieważ jej celem jest zastraszanie społeczeństw poprzez nagłaśnianie bestialskich aktów przemocy wobec niewinnych ludzi i werbowanie kolejnych dżihadystów. W 2017 r., na podstawie zgromadzonych przez ABW dowodów, za aktywność propagandową na rzecz organizacji terrorystycznej skazano Dawida D.

W 2018 r. ABW dwukrotnie zablokowała funkcjonowanie w polskiej domenie internetowej oficjalnych kanałów medialnych tzw. Państwa Islamskiego.

Wszystko to pokazuje skalę wyzwań, z jakimi na co dzień mierzy się Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Z jednej strony walka z coraz bardziej agresywnymi przejawami wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję, a z drugiej przeciwdziałanie agresywnemu szpiegostwu ekonomicznemu Chin. Do tego dochodzi działalność antyterrorystyczna, współpraca ze służbami państw sojuszniczych i wiele innych ustawowych zadań. Nagłaśniane przez media sprawy są sygnałem, że służby specjalne skutecznie chronią bezpieczeństwo państwa i jego obywateli. Jednak o większości działań polskiego kontrwywiadu, na które składa się ciężka i żmudna praca Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, nie dowiemy się z mediów. Najważniejszy dla ABW jest bowiem efekt, a nie efektowność przekazu.

Stanisław Żaryn – autor jest rzecznikiem Ministra Koordynatora Służb Specjalnych.

źródło:
Zobacz więcej