RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ponad 3 mln euro strat w bazylice św. Marka po powodzi w Wenecji

Wenecja doświadczyła w listopadzie największej powodzi od 50 lat (fot. PAP/EPA/ANDREA MEROLA

Na ponad 3 mln euro oszacowano straty wyrządzone w bazylice świętego Marka w Wenecji przez rekordową w ostatnim półwieczu powódź, do jakiej doszło w połowie listopada. Trwają prace nad realizacją projektu, który nie dopuściłby do ponownego zalania świątyni.

Wenecja nadal tonie. Przypływ zalał 60 proc. miasta

Przedpołudniowy przypływ zalał 60 proc. powierzchni Wenecji powodując kolejne szkody. Od godz. 11.20 woda zaczęła się powoli cofać, ale z prognoz...

zobacz więcej

Gdy przed miesiącem poziom tak zwanej wysokiej wody osiągnął w Wenecji 187 centymetrów, zalane zostały podziemia 900-letniej bazyliki, przedsionek i marmurowe posadzki. Wodę szybko wypompowano, a obecnie trwa drobiazgowe liczenie szkód.

Odpowiedzialny za stan techniczny zabytku administrator Carlo Alberto Tesserin podkreślił, że podobne epizody będą się z całą pewnością powtarzać. Teraz, dodał, priorytetem musi być to, by „nadrobić czas stracony” po poprzedniej katastrofalnej powodzi w Wenecji w 1966 roku, po której nie podjęto działań, by zapewnić bezpieczeństwo bazyliki.

Jak ogłosił, analizowane są dwa projekty zabezpieczenia budowli stojącej w najniżej położonej części placu świętego Marka. Rozważana jest możliwość zainstalowania specjalnych barier i systemu pomp, by przede wszystkim chroniły kryptę i zakrystię.

Łączne straty w Wenecji po listopadowej powodzi oszacowano na ponad 1 mld euro.


źródło:

Zobacz więcej