RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Premier: jesteśmy winni pamięć ofiarom stanu wojennego; nie zapominamy o oprawcach

13 grudnia 1981 r. Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się WRON i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju (fot. arch. PAP/Jerzy Undro)

Pamiętamy o ofiarach stanu wojennego i czołgach wyprowadzonych przeciwko narodowi, aby stłumić oddolne ruchy dążące do niepodległej Polski. Jesteśmy winni pamięć ofiarom i nie zapominamy o oprawcach – napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze w 38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

Kaczyński: Wysoko oceniam to, czego dokonał premier Morawiecki na szczycie UE

Wysoko oceniam to, czego dokonał premier Matusz Morawiecki na szczycie UE, wyłączając Polskę z zasady stosowania polityki neutralności klimatycznej...

zobacz więcej

„38 lat temu pogwałcone zostały prawa wszystkich, którzy chcieli wolnej i niepodległej Polski. Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego – w istocie wojskowa junta, będąca nawet ponad »konstytucją« PRL – wprowadziła stan wojenny” – czytamy we wpisie szefa rządu na Facebooku.

Szef rządu podkreślił, że nie wolno nam zapomnieć o ofiarach stanu wojennego - zamordowanych w trakcie pacyfikacji kopalni „Wujek”, pokojowych manifestacji w Lubinie, Wrocławiu czy Warszawie, ale też o zakatowanych podczas przesłuchań i zastrzelonych na ulicach wielu innych polskich miast.

„Jesteśmy winni pamięć wszystkim tym, którzy za wolną Ojczyznę zapłacili najwyższą cenę. Oddając cześć ofiarom, nie zapominajmy także o oprawcach, zwłaszcza tych, którzy nigdy nie doczekali się sprawiedliwego procesu i kary za tę zbrodnię na polskim narodzie” – napisał Morawiecki.

Jak dodał, jego ojciec Kornel Morawiecki nazwał kiedyś stan wojenny „odebraniem nadziei”.

„Całe szczęście nadzieja ta nigdy całkiem nie zgasła, a komunistyczna wierchuszka zobaczyła na własne oczy, że im bardziej będzie starała się zabić nadzieję i ducha patriotycznego Polaków, tym bardziej będzie miało to odwrotny skutek” – czytamy.

Premier: Liczymy na otwarcie nowego rozdziału w stosunkach z Wielką Brytanią

zobacz więcej

Premier podkreślił, że „stan wojenny nie wygasił całkowicie Karnawału Solidarności”. „Iskra, którą wtedy zapalono, przetrwała w ludziach ten niesamowicie trudny okres, dając nam wolność kilka lat później. Zapalmy dziś tę iskrę ponownie w naszych domach na znak, że pamiętamy” – napisał.

Pod wpisem zamieszczono krótki film, na którym widać, jak szef rządu zapala ustawioną w oknie świecę.

38 lat temu, w niedzielę 13 grudnia 1981 r. o godz. 6 rano, Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.

Władze komunistyczne jeszcze 12 grudnia przed północą rozpoczęły zatrzymywanie działaczy opozycji i „Solidarności”. W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono około 5 tys. osób. W ogromnej operacji policyjno-wojskowej z udziałem 70 tys. żołnierzy i 30 tys. milicjantów użyto 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych i 9 tys. samochodów.

31 grudnia 1982 stan wojenny został zawieszony, a 22 lipca 1983 r. odwołany przy zachowaniu części represyjnego ustawodawstwa. Dokładna liczba osób, które w wyniku wprowadzenia stanu wojennego poniosły śmierć, nie jest znana. Przedstawiane listy ofiar liczą od kilkudziesięciu do ponad stu nazwisk. Nieznana pozostaje również liczba osób, które straciły w tym okresie zdrowie na skutek prześladowań, bicia w trakcie śledztwa czy też podczas demonstracji ulicznych.

źródło:

Zobacz więcej