RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Janek ma 100 proc. racji”. Wiceminister Kaleta o wyroku sądu ws. Śpiewaka

Zdaniem Sebastiana Kalety fakt, że uzasadnienie wyroku ws. Jana Śpiewaka (na zdjęciu) zostało utajnione jest „szokujący” (fot. arch. PAP/Paweł Supernak_

Janek ma 100 proc. racji – napisał w piątek na swoim profilu na Twitterze wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. W ten sposób odniósł się do wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie, który uznał w piątek, że Jan Śpiewak jest winny zniesławienia Bogumiły Górnikowskiej, córki byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego.

Śpiewak: To wyrok polityczny. Sędziowie po prostu się bronią

– Moim zdaniem, sędziowie po prostu się bronią, bronią prawników, bronią innych sędziów, elit prawniczych, które przez lata dorabiały się...

zobacz więcej

„Czytałem akta o ustanowienie kuratora w sprawie, za którą dzisiaj skazano Jana Śpiewaka. Sądy ustanowiły kuratora na 120-latka, mimo że w samym postępowaniu podnoszono wątpliwości. Janek ma 100% racji. Dlatego tym bardziej szokujące, że uzasadnienie wyroku zostało utajnione” – napisał Kaleta.

Działacz miejski Jan Śpiewak w piątek został uznany winnym zniesławienia Bogumiły Górnikowskiej, córki byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego, przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Sąd ten utrzymał w mocy wyrok sądu rejonowego, który w styczniu nakazał Śpiewakowi zapłatę 5 tys. zł grzywny i 10 tys. zł nawiązki na rzecz Górnikowskiej.

Sąd utajnił uzasadnienie wyroku. Wyrok jest prawomocny. Pełnomocnik Jana Śpiewaka zapowiedział wniesienie kasacji. – W naszej ocenie jawność rozpraw, jawność zwłaszcza uzasadnienia wyroków stanowi fundament demokratycznego państwa prawa (...) Biorąc pod uwagę całość okoliczności tej sprawy i zebrany materiał dowodowy na pewno będziemy składać kasację i nie jest to koniec tej sprawy – zapowiedział adwokat Michał Gintowt.

Górnikowska skierowała przeciwko Śpiewakowi prywatny akt oskarżenia dotyczący zniesławienia (z art. 212 Kodeksu karnego). Jak wynikało z wezwania do przeprosin, według Górnikowskiej Jan Śpiewak w wielu wypowiedziach pomówił ją o nieprawidłowości w wykonywaniu przez nią funkcji kuratora i o udział w aferze reprywatyzacyjnej, a w rezultacie naraził na utratę zaufania potrzebnego do wykonywania przez nią zawodu. Domagała się dla miejskiego aktywisty 10 tys. zł grzywny i trzech miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na rok.

Chodzi m.in. o wpis opublikowany przez Śpiewaka w październiku 2017 r. na Twitterze. „Boom. Córka ministra Ćwiąkalskiego przejęła w 2010 roku metodą na 118-letniego kuratora kamienicę na Ochocie” – napisał Śpiewak. Później kilkakrotnie powtórzył ten zarzut wobec prawniczki na konferencjach. Chodziło o kamienicę przy ul. Joteyki 13 na warszawskiej Ochocie. Budynek przekazano w prywatne ręce w 2011 roku.

źródło:

Zobacz więcej