RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Komisja Kongresu przegłosowała impeachment Trumpa

Komisja zarzuca prezydentowi nadużycie władzy oraz utrudnianie pracy Kongresu USA (fot. Andrew Harrer - Pool/Getty Images)

Komisja sprawiedliwości Izby Reprezentantów USA przegłosowała w piątek dwa artykuły impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa. Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu nad zarzutami sformułowanymi przez komisję głosować będzie cała Izba Reprezentantów.

Skarga sygnalisty nie może pozbawić prezydenta prawa do poufnych rozmów z przywódcami

W pośpiechu, by doprowadzić do impeachmentu Donalda Trumpa, Kongres łamie konstytucyjne normy, pozwalając, by skarga jednego sygnalisty de facto...

zobacz więcej

W tych dwóch artykułach kontrolowana przez Demokratów komisja zarzuca prezydentowi nadużycie władzy oraz utrudnianie pracy Kongresu USA. Śledztwo parlamentarne dotyczy głównie afery ukraińskiej i wywierania presji przez Trumpa na władze w Kijowie. Za artykułami głosowało 23 członków komisji, reprezentujących Partię Demokratyczną. Przeciwko było 17 Republikanów.

Podczas czwartkowej debaty poprzedzającej głosowanie w piątek rano czasu lokalnego Demokraci przekonywali, że w USA nikt nie jest ponad prawem, a także że Trump stanowi zagrożenie dla demokracji.

Argumenty te nie przekonały Republikanów. Twierdzą oni, że ich polityczni rywale nie przedstawili dowodów na takie postępowanie Trumpa, które uzasadniałoby rozpoczęcie procedury usunięcia go z urzędu.

W celu postawienia prezydenta przed sądem Kongresu, zarzuty opracowane i przyjęte przez komisję sprawiedliwości muszą zostać zatwierdzone zwykłą większością głosów podczas głosowania całej Izby Reprezentantów. Najprawdopodobniej dojdzie do niego jeszcze przed Bożym Narodzeniem.

źródło:

Zobacz więcej