RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Aktywista narodowy, Jacek Międlar zatrzymany przez ABW

Jacek Międlar był w przeszłości księdzem (fot. arch.PAP/Maciej Kulczyński)

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali Jacka Międlara – poinformował na konferencji prasowej w Sejmie poseł Konfederacji Grzegorz Braun. – Mamy potwierdzone przez jego obrońcę szczegóły tego zatrzymania – dodał. Zatrzymanie byłego księdza potwierdził rzecznik Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych, Stanisław Żaryn.

Międlar i Rybak zatrzymani przez Brytyjczyków. „Dla nich Polska to ekstremizm”

Jacek Międlar poinformował w sobotę w sieci, że został zatrzymany przez brytyjskie służby graniczne. Oprócz byłego księdza na lotnisku Luton pod...

zobacz więcej

– Funkcjonariusze ABW, długa broń, wyłamana furtka, a więc pokaz siły. W tej sytuacji Konfederacja czuje się zobowiązana do kilku stwierdzeń i zadania kilku pytań – oświadczył. Dopytywał przy tym, „czy mamy do czynienia z zagrożeniami bezpieczeństwa publicznego, które uzasadniają tego typu działania”.

Zdaniem Brauna Międlar, były ksiądz, zachęcał do udziału w demonstracji poświęconej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, którą zaplanowano na piątek we Wrocławiu.

Wskazał, że za działania służb odpowiada premier Mateusz Morawiecki i nadzorujący służby szef resortu spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński.

– Niechaj mają świadomość, że od dzisiejszego ranka to oni osobiście ponoszą odpowiedzialność za zdrowie i życie redaktora Jacka Międlara – oświadczył, nawiązując do sprawy Brunona K.

Zdaniem posła Konfederacji funkcjonariusze ABW podczas zatrzymania Międlara powołali się na art. 256 Kodeksu karnego, który mówi o propagowaniu faszyzmu lub innego ustroju totalitarnego.

Zatrzymanie aktywisty potwierdził Stanisław Żaryn, rzecznik Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych. „ABW zatrzymała Jacka M. w związku z podejrzeniem publicznego nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych. Czynności były realizowane na polecenie Prokuratury Rejonowej dla Wrocławia-Stare Miasto” – napisał na Twitterze.

Wskazał, że akcja służb ma związek z publikacją artykułu pt. „Polska w cieniu żydostwa. O masowej zdradzie i dywersji wobec odradzającego się Państwa, czyli skrywana prawda na stulecie odzyskania niepodległości”. „Prokuratura Rejonowa dla Wrocławia Stare Miasto prowadzi postępowanie przygotowawcze z zawiadomienia ABW dotyczące podejrzenia popełnienia przestępstwa przez Jacka M. Jacek M. w dniu dzisiejszym został zatrzymany przez funkcjonariuszy ABW. Prokuratura Rejonowa dla Wrocławia Stare Miasto planuje dzisiaj przeprowadzenie czynności procesowych z zatrzymanym” – przekazała portalowi tvp.info Justyna Pilarczyk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu.

W kwietniu 2016 r., jeszcze będąc duchownym, Międlar odprawiał mszę świętą z okazji obchodów 82. rocznicy powstania Obozu Radykalno-Narodowego w Białymstoku. Jak podawały regionalne media, w kazaniu nazwał narodowo-katolicki radykalizm „chemioterapią dla ogarniętej nowotworem złośliwym Polski”.

Lider Konfederacji o żołnierzach USA w Polsce: Zdrada!

– Mówili o bezpieczeństwie narodowym ludzie, którzy jego gwarancji upatrują w sprowadzaniu wojsk obcych na terytorium Rzeczypospolitej, i to jest...

zobacz więcej

Po tych uroczystościach ks. Międlar dostał od przełożonych całkowity zakaz wystąpień publicznych. Pod koniec września 2016 r. wystąpił ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy.


W wywiadzie dla portalu tvp.info, szef ABW prof. Piotr Pogonowski odpowiadając na pytanie jak bardzo Rosja jest zagrożeniem dla polityki energetycznej naszego kraju” - stwierdził:

„Polska jako ważny członek Unii Europejskiej (strefy Schengen) oraz państwo o strategicznej pozycji wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej jest szczególnie narażona na działania o charakterze hybrydowym ze strony Rosji. Chodzi tu przede wszystkim o propagandę i dezinformację. Realizowane są one z wykorzystaniem szerokiego spektrum narzędzi, do których zaliczyć należy zwłaszcza agenturę wpływu podejmującą próby oddziaływania na środowiska naukowe, media, organizacje społeczne i polityczne, czyli mówiąc wprost – wszystko to, co stanowi rdzeń demokracji. Celem tych działań jest zakłamywanie sytuacji politycznej i społecznej, wprowadzanie podziałów wśród naszych obywateli. Polaryzacja nastrojów, tak aby ludzie nabrali przekonania, że gros społeczeństwa stanowią dwie skrajne i skonfliktowane ze sobą grupy, pomiędzy którymi niemożliwy jest dialog, a jedynie konfrontacja. Na tym polega subtelna strategia Kremla prowadząca do rozbijania jedności i wewnętrznego skłócania społeczeństwa.”

źródło:
Zobacz więcej